Informacje

Premier podał szczegóły nowych obostrzeń obowiązujących w Polsce

Premier Mateusz Morawiecki Źródło:Twitter

Szef Rady Ministrów Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły nowych ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa w naszym kraju.

Rząd przedstawia co tydzień sytuację epidemiologiczną. – Sytuacja jest niedobra i dynamiczna – wyjaśnił premier. Liczba nowych chorób i zgonów rośnie. Stąd działania muszą być zdecydowane. II fala uderzyła w Europę z dużą siłą. Polska dobija do średniej europejskiej, jeśli chodzi o liczbę zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Dlatego wiele krajów zdecydowało się na kolejny lockdown.

Celem nowych obostrzeń jest zahamowanie dynamicznego przyrostu zakażeń. Gdyby obostrzenia zawiodły, będą wprowadzane kolejne zakazy. Efekty działań będą widoczne za ok. 14 dni. Rozważane są nawet drastyczne kroki, takie jak zamknięcie granic czy głęboki lockdown – ostrzegł premier.

Od jutra cała Polska staje się strefą czerwoną. Szkoły będą pracowały w trybie zdalnym od 4 klasy wzwyż. Od godz. 8-16.00 dzieci do 16 r.ż. będą mogły poruszać się tylko w obecności dorosłego.

Zawieszona zostaje działalność gastronomiczna. Dania będą mogły być sprzedawane wyłącznie na wynos. Ograniczenie obowiązuje przez 14 dni z możliwością przedłużenia.

Kolejny zakaz dotyczy aktywności grupowej. Zabronione są zgromadzenia powyżej 5 osób, za wyjątkiem mieszkających razem lub obowiązków zawodowych.

Ostatni zakaz dotyczy ochrony seniorów. Jest prośba do osób starszych o niewychodzenie z domów. Pomoże korpus wsparcia seniorów.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski ostrzegł, że kolejne tygodnie będą najgorsze i zadecydują, czy spełnią się czarne scenariusze. W przyszłym tygodniu liczba nowych zakażeń może przekroczyć 20 tys. dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *