Gospodarka

Podbijemy wspólnie z USA kosmos? Polska Agencja Kosmiczna prowadzi rozmowy z NASA

Obraz Gerd Altmann z Pixabay

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) prowadzi rozmowy z NASA na temat wspólnych działań. „Chodzi o budowanie wspólnych urządzeń i instrumentów na misje kosmiczne przede wszystkim dotyczących eksploracji kosmosu” – powiedziała PAP Aleksandra Bukała z Polskiej Agencji Kosmicznej. Współpraca może wkrótce objąć też start-upy.

„W 2019 roku POLSA podpisała Joint Statement on Cooperation in Space Exploration z NASA, podczas kongresu IAC 2019 w Waszyngtonie. Obecnie prowadzimy rozmowy z NASA dotyczące szeroko pojętej współpracy i nie wykluczamy, że będzie ona dotyczyła również start-upów” – poinformowała dalej Bukała. Konkretnie chodzi przede wszystkim o „budowanie wspólnych urządzeń i instrumentów na misje kosmiczne, w tym przede wszystkim dotyczące eksploracji kosmosu”.

Dodała, że ESA prowadzi szereg wspólnych programów z NASA, w które „polskie podmioty są mocno zaangażowane”. – Flagowym przykładem jest tu European Exploration Envelope Programme (E3P), który zakłada szeroką współpracę z innymi agencjami kosmicznymi, w tym w dużym stopniu z NASA w obszarze eksploracji kosmosu – głównie misje załogowe, Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, Lunar Gateway, Księżyc, Mars – wskazała. Na ostatniej Radzie Ministerialnej Space 19+ Polska zasubskrybowała na wspólne projekty inwestycyjne, w dużej mierze we współpracy z NASA, 6 milionów euro na najbliższe 3 lata.

źródło: PAP, tvpinfo