Świat

Pokojowa Nagroda Nobla przyznana. Prezydent Duda składa gratulacje

Obraz Florian Pircher z Pixabay

Komitet Noblowski przyznał Pokojową Nagrodę Nobla organizacji. Wyróżnienie trafiło do Światowego Programu Żywnościowego.

Światowy Program Żywnościowy to agencja ONZ, a także największa organizacja humanitarna świata powołana do zwalczania globalnego głodu. Jego siedziba mieści się w Rzymie, a biura znajdują się w ponad 80 krajach na całym świecie. 

Komitet Noblowski podkreślił, że Światowy Program Żywnościowy został doceniony „za swoją pracę na rzecz zwalczania głodu i wkład w możliwość zaistnienia pokoju na obszarach objętych konfliktem”.

„Pandemia koronawirusa spowodowała, że więcej ludzi głoduje. Sytuacja pogarsza się w takich krajach, jak Jemen, Kongo, Nigeria, a kombinacja choroby i głodu jest szczególnie niebezpieczna” – podkreśliła Reiss-Andersen, dodając, że „do czasu wynalezienia szczepionki żywność jest najlepszą szczepionką”.

Przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego wykazała, że istnieje związek między „głodem a konfliktem zbrojnym”. „Głód jest wykorzystywany jako broń” – oświadczyła Reiss-Andersen.

Prezydent Polski Andrzej Duda przypomniał, że Polska ma swój udział w Pokojowej Nagrodzie Nobla. „Ambasador RP Artur Pollok zasiada w 5-osobowym Prezydium Rady Zarządzającej tej Agencji ONZ. Cieszę się, że praca WFP, którego siedzibę w Rzymie odwiedziłem w 2018 roku, została doceniona” – napisał prezydent

źródło: rmf, twitter