Świat

Polscy dyplomaci na żądanie Mińska opuszczają Białoruś. Karawana samochodów wyjechała z Konsulatu Generalnego RP

Żródło: Twitter

– Na żądanie strony białoruskiej dotyczące obniżenia personelu dziś Białoruś opuści ponad 30 dyplomatów – przekazał polsatnews.pl wiceszef MSZ Marcin Przydacz. – Polska rezerwuje sobie możliwość odpowiedzenia na ten nieprzyjazny gest w stosownym czasie i w odpowiedniej formie – powiedział wiceminister spraw zagranicznych i dodał : – Uważamy, że ta decyzja, te żądanie, jest przede wszystkim wymierzone w samych Białorusinów, bowiem większość polskich dyplomatów to konsulowie, którzy wydawali Białorusinom wizy potrzebne do wyjazdu na teren UE. Polska odpowiada za wydanie około 60 proc. takich wiz.

Dziennikarz i członek Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut zamieścił w piątek 9 października na Twitterze nagranie sprzed budynku Konsulatu Generalnego RP w Grodnie pisząc „Grodno. Karawanna konsularnych samochodów wyjedża z Konsulatu Generalnego RP. Kierują się na granice. Łącznie 32 PL dyplomatów z Mińska, Grodna i Brześcia opuszczą dziś BY. Decyzje o tym podjął białoruski MSZ”.

Jak informuje jednak Biełsat, w piątek polskie i litewskie centra wizowe – placówki zajmujące się odbieraniem dokumentów od białoruskich obywateli potrzebnych do przyznania wiz – przekazują informację, że proces wydawania wiz został wstrzymany.

O ograniczeniu swojej działalności poinformował też konsulat w Grodnie. Na portalu Gov.pl pojawiła się informacja, że placówka w Grodnie odwołuje przyjmowanie interesantów we wszystkich sprawach z wyjątkiem bardzo pilnych.

Przed tygodniem Polska i Litwa podjęły decyzje o odwołaniu ambasadorów z Mińska, gdy UE wprowadziła sankcje wobec 40 przedstawicieli białoruskich władz za sfałszowanie sierpniowych wyborów prezydenckich i represje wobec osób protestujących przeciwko fałszerstwom.

Białoruskie MSZ zażądało tego dnia od ambasad Polski i Litwy ograniczenia liczby dyplomatów na Białorusi. Białoruś nalega, aby Polska zmniejszyła liczbę dyplomatów na Białorusi z 50 do 18, a Litwy – z 25 do 14. 

Źródło: Twitter, polsatnews.pl