Informacje

Polska chciała ekstradycji oszusta, a on dostał azyl w Norwegii

Rafał Gaweł fot. Twitter, Visegrad24

Argumentem „destrukcja” polskiego wymiaru sprawiedliwości.

„Uzyskałem azyl i prawo pobytu wraz z moją żoną i córeczką w Norwegii. (…) Nareszcie możemy czuć się jako rodzina bezpieczni w kraju, w którym politycy nie wpływają na publiczne media, a sędziowie są w pełni obiektywni i niezależni” – pochwalił się na Facebooku Rafał Gaweł z Ośrodka Monitorowań Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. 

Szkopuł w tym, że Gaweł jest ścigany przez polskie prawo. Założyciel Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, a także Teatru Trzyrzecze i ruchu Ludzie Przeciw Myśliwym w styczniu 2019 r. został skazany prawomocnym wyrokiem na dwa lata więzienia za oszustwa, wyłudzenia na kwotę kilkuset tysięcy złotych, gdy jeden z banków miał stracić 220 tys. zł, a Fundacja Batorego 107 tys. zł.

Jak informował Polsat News, Polska wystąpiła do ministra sprawiedliwości i imigracji Królestwa Norwegii z wnioskiem o aresztowanie i ekstradycję Gawła do Polski.

Gaweł nie przyznawał się do winy i uciekł przed odpowiedzialnością do Norwegii. 

Teraz triumfuje. Uważa, że dostał azyl, bo „zbadano też gruntownie stopień destrukcji i upolitycznienia polskiego wymiaru sprawiedliwości i organów ściągania po zmianach, które wprowadzili w Polsce szowinistyczni nacjonaliści z partii rządzącej”. Według Gawła jest pierwszym obywatelem Polski, który od ponad 30 lat uzyskał azyl w Norwegii. 

Poinformował, także, że ”państwo norweskie oparło swoją decyzję o przyznaniu mi azylu na trzech filarach: braku możliwości przeprowadzenia sprawiedliwego i rzetelnego procesu, w związku ze zniszczeniem trójpodziału władzy przez polski rząd i upolitycznieniem sądów; brak reakcji państwa polskiego na działalność skrajnie prawicowych i faszyzujących bojówek i organizacji, które bezkarnie stosują przemoc wobec przeciwników politycznych; realnych i udokumentowanych prześladowaniach wobec mnie ze strony członków polskiego rządu oraz organów ścigania, które znalazły odzwierciedlenie w moich czterech skargach przyjętych przez Europejski Trybunał Praw Człowieka”.

Źródło: Polsat News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *