Polska

Pomoc Niemiec w walce z COVID-19: Mazowsze jej nie odrzuca. Struzik wysłał landom wykaz potrzebnego sprzętu

Obraz David Mark z Pixabay

W przeciwieństwie do rządu, Mazowsze chce przyjąć pomoc ze strony Niemiec w walce z pandemią – donosi RNF FM. Władze Mazowsza napisały w tej sprawie pisma do premierów Brandenburgii oraz Saksonii-Anhalt.

Pod koniec października prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w liście do prezydenta Andrzej Dudy zaoferował pomoc Polsce w walce z pandemią COVID-19. W skierowanej do Steinmeiera odpowiedzi Duda podziękował za ten gest i zapewnił, że „również Polska, jeśli zajdzie taka potrzeba, jest gotowa ściśle współpracować z Niemcami w walce ze skutkami pandemii COVID-19”.

W liście skierowanym do polskiego prezydenta Steinmeier napisał m.in. : „Tam, gdzie krajowe możliwości medyczne sięgają swoich granic, powinniśmy zrobić wszystko, żeby sobie nawzajem pomagać”. „Daj mi znać, jeśli są rzeczy, które możemy zrobić dla Polski w obecnej sytuacji” – dodał prezydent Niemiec.

Jak podaje RMF FM, list do premierów niemieckich landów napisał marszałek Mazowsza Adam Struzik. Marszałek wysłał zapytanie na jaką pomoc Mazowsze może liczyć i dołączył wykaz potrzebnego sprzętu. Skoro strona niemiecka wyraża chęć pomocy – odpowiadamy, że my jej nie odrzucamy – przekazano dziennikarzowi RMF FM w urzędzie marszałkowskim.

Źródło: PAP, RMF FM, dziennik.pl