InformacjeŚwiat

„Polska wraca jako potęga regionalna”. Rosyjski ekspert nie ma wątpliwości. „Warszawa działa, otwarcie wspiera białoruską opozycję”

fot. Twitter

-Szczególnie uderzająca w wydarzeniach wokół Białorusi jest rola przywódcza Polski. Warszawa otwarcie wspiera białoruską opozycję i prowadzi resztę Europy do nacisków na zmiany polityczne w Mińsku. Podczas gdy główni członkowie UE wahają się, Warszawa działa, Polska wraca jako potęga regionalna – komentuje na Twitterze wydarzenia na Białorusi Dmitri Trenin, znany rosyjski ekspert ds. międzynarodowych. 

Po tym, co wydarzyło się w ciągu ostatnich kilku dni i biorąc pod uwagę nastroje społeczne na Białorusi, Moskwa nie powinna już uważać Łukaszenki za użytecznego partnera. (I nigdy nie był zbyt wiarygodny). Czas wyjść poza niego- dodaje. 

Łukaszenko nie będzie w stanie samodzielnie przywrócić kontroli, teraz stara się wciągnąć Rosję do siebie. Kremlin jest ostrożny, mówi o wspólnych działaniach tylko przeciwko zagrożeniom zewnętrznym, jednak Łukaszence nie można ufać. Trzeba uważać na jego nowe prowokacje- podsumowuje Dmitri Trenin.