Świat

Polski paszport 6. najcenniejszy w świecie

Fot. Pixabay

Paszport naszego kraju należy do najbardziej poszukiwanych dokumentów wśród podróżnych. Można z nim wjechać bez wizy do 89. krajów świata, w tym USA.

Posiadacze polskiego paszportu mogą bez problemu wjechać do 124 krajów. Polski paszport pozwala na odwiedzenie 89 krajów bez wizy. Z kolei w 35 krajach otrzymamy automatycznie wizę na lotnisku. Pozwolenia w dokumencie potrzebujemy, żeby wjechać do 74 krajów.

Nic więc dziwnego, że polskie obywatelstwo jest w cenie. Nasz kraj – jako ojczyznę – wybiera wielu cudzoziemców np. Żydów czy Ukraińców.

Według rankingu Passport Index najlepiej mają się Nowozelandczycy, którzy bez wizy są witani w 129 państwach. Podobną siłę do polskiego dokumentu mają Czesi, Estończycy, Grecy, Węgrzy i obywatele Liechtensteinu. Ranking powstaje w czasie rzeczywistym i bierze pod uwagę ograniczenia związane z pandemią. 

Inne zestawienie, firmy Henley&Partners, powstające w oparciu o dane, które dostarcza Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA), klasyfikuje nasz paszport na 11. miejscu. Najmocniejszy dokument według tego rankingu posiada Japonia. 

Źródło: TVN24 Biznes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *