InformacjeŚwiat

Poradził sobie z pandemią koronawirusa i może stać się czołowym politykiem w kraju

Źródło: Internet

Luca Zaia, gubernator regionu Veneto, jednego z pierwszych poszkodowanych we Włoszech w wyniku Covid-19, może stać się kolejnym liderem prawicy.

„Sześć miesięcy temu Matteo Salvini nie mógł sobie wyobrazić, że największym zagrożeniem dla jego kierownictwa partii skrajnie prawicowej ligi będzie jeden z jego najbliższych sojuszników” – pisze portal politico.eu

Sondaże wskazują jasno Luca Zaia, gubernator Veneto, stał się popularną marką w kraju. To już drugi najbardziej poważany polityk we Włoszech, zaraz za premierem Giuseppe Conte.

Imponuje jak poradził sobie z kryzysem zdrowotnym w Veneto, jednym z najbardziej dotkniętych pandemią regionów we Włoszech. 

„Sukces jego administracji stoi w wyraźnym kontraście z katastrofą, która miała miejsce w Lombardii, która miała jeden z najwyższych wskaźników śmiertelności w kraju i której gubernator, członek Ligi Północnej, Attilio Fontana, został oskarżony o zaniedbanie i niekompetencję” – pisze politico.eu

Wzrost liczby Zaii w sondażach podsyca spekulacje, że wkrótce może zastąpić Salviniego po wyborach regionalnych we wrześniu. Zaia, niezwykle popularny w regionie Veneto, gdzie wygrywał już dwa razy.

„Salvini nie powinien się mnie bać” – mówi sam zainteresowany, ale obserwatorzy sceny politycznej są innego zdania. 

Liga Północna historycznie jest podzielona na dwie frakcje: Ligę Lombardii, obecnie zdominowaną przez Salviniego oraz Ligę Wenecką, której członkowie od dawna czują się marginalizowani. Zaia to dla nich niepowtarzalna szansa.

Źródło: politico.eu