Duchowość

„Potrzebujemy żarliwych chrześcijan”. „Zawierzam was Królowej Różańca i z serca wszystkim błogosławię” Papież Franciszek do Polaków

By Korea.net / Korean Culture and Information Service, CC BY-SA 2.0

W katechezie wygłoszonej podczas spotkania w Auli Pawła VI papież wskazał wzór proroka Eliasza, który – jak zaznaczył – umiał sprzeciwić się okrutnym władcom w swoich czasach.

Papież Franciszek podczas spotkania w Auli Pawła VI stwierdził: „Jak bardzo potrzebujemy wierzących, żarliwych chrześcijan, którzy zareagują z odwagą w obliczu osób sprawujących władzę mówiąc: „tego nie można robić, to jest zabójstwo”. „Potrzebujemy ducha Eliasza” – zaznaczył, wskazując za wzór proroka Eliasza, który umiał sprzeciwić się okrutnym władcom w swoich czasach.

Ojciec święty podkreślił również, że „modlitwa to nie zamykanie się z Bogiem, by poprawić swoją duszę”. „To jest fałszywa modlitwa” – ostrzegł. Wyjaśnił, że sprawdzianem modlitwy jest miłość do bliźniego. „W duszy tego, kto się modli, poczucie własnej słabości jest cenniejsze od momentów egzaltacji, kiedy wydaje się, że życie to pasmo zwycięstw i sukcesów” – powiedział.

Jak dodał, „wierzący, którzy dopuszczają się niesprawiedliwości, to ci, którzy nie modlili się do Boga”.

Zwracając się do Polaków papież przypomniał, że w środę obchodzona jest uroczystość Najświętszej Maryi Panny Różańcowej.

„Matka Boża w swych objawieniach często wzywała ludzi do odmawiania różańca, zwłaszcza w obliczu zagrożeń dla świata. Także dzisiaj, w tym czasie pandemii, koniecznie musimy trzymać w naszych dłoniach różaniec, modląc się za siebie, za swoich bliskich i za wszystkich ludzi. Zawierzam was Królowej Różańca Świętego i z serca wszystkim błogosławię” – dodał.

Po raz pierwszy od wybuchu pandemii w marcu audiencja generalna odbyła się w Auli Pawła VI, a nie, jak od sierpnia, na dziedzińcu świętego Damazego. Powodem były opady deszczu.

Uczestnicy audiencji siedzieli w większym oddaleniu od siebie niż zwykle.

źródło:tysol