Informacje

Powstanie drugi szpital polowy w Warszawie. Ma pomieścić kilkaset łóżek. Potrzebni medycy do pracy

Szpital. Obraz Sven Kleinschmidt z Pixabay

Minister zdrowia Adam Niedzielski wydał zgodę na utworzenie szpitala tymczasowego w hali Expo XXI przy ul. Prądzyńskiego w Warszawie – poinformowała w środę rzeczniczka wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła Ewa Filipowicz. Dodała, że w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim trwają prace związane z uruchomieniem placówki.

Szpital tymczasowy w hali Expo XXI przy ul. Prądzyńskiego, to drugi już szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19, który powstanie w stolicy. Docelowo ma on pomieścić kilkaset łóżek.

Zlecenie przygotowania planów budowy szpitali tymczasowych w każdym mieście wojewódzkim zlecił premier Mateusz Morawiecki w minioną sobotę.

Pierwszy z takich szpitali ma powstać w Warszawie – w salach konferencyjnych Stadionu Narodowego. Jego budowa już się rozpoczęła. Docelowo ma być tam 1 tys. łóżek. Szpital na Stadionie Narodowym będzie filią Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA przy ulicy Wołoskiej.

Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym jest budowany w trzech etapach. Pierwszy etap zakończony najszybciej, obejmuje 300 łóżek do leczenia tlenowego dla chorych na COVID-19; drugi etap, 500 łóżek, też szybko powinniśmy zakończyć – powiedział szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Jak dodał minister, uruchomiono specjalną infolinię oraz stronę szpitalnarodowy.pl, dzięki którym osoby z personelu medycznego mogą zgłosić się do pomocy.

– Zostały załatwione sprawy formalno-prawne, zostały wydane decyzje administracyjne premiera, wojewody. Podpisano umowy z wykonawcami, trwają prace budowlane. Są dostosowywane sanitariaty dla chorych i personelu, budowane są śluzy, które będą oddzielały strefy czyste od stref zakażonych. Zwożony jest sprzęt z Agencji Rezerw Materiałowych i są przygotowywane instalacje elektryczne oraz ta najważniejsza, instalacja tlenowa – powiedział.

Jak mówił minister, na pierwszych 500 łóżek potrzeba będzie ponad 500 osób z personelu medycznego – lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, opiekunów medycznych.

– W tej chwili zgłosiło się ponad 160 osób. (…) Dziś uruchamiamy specjalną infolinię informacyjną dla personelu medycznego, który chciałby podjąć pracę na Stadionie Narodowym, w szpitalu. Została też uruchomiona strona szpitalnarodowy.pl, gdzie można wypełnić stosowny formularz i zgłosić się do podjęcia działań w zakresie tego projektu – dodał Dworczyk.

Kolejne szpitale – według zapowiedzi rządu – mają powstać w województwach: małopolskim i wielkopolskim. 

Źródło: tvp.info