Kultura

Powstanie film o Edwardzie Gierku i jego żonie. Zaskakująca obsada głównych ról

Edward i Stanisława Gierek Źródło: Pierwsze damy PRL - serial dokumentalny

Moda na PRL wkroczyła też do polskiej kinematografii. Już w maju pojawiły się bowiem doniesienia, że na wielki ekran przeniesiona ma zostać historia Edwarda Gierka, I sekretarza Komitetu Centralnego PZPR i jednej z bardziej kontrowersyjnych postaci w historii Polski Ludowej.

Reżyserią filmu zajmą się bracia Michał i Wojciech Węgrzynowie, a scenariusz napisał dziennikarz Rafał Woś. Zdjęcia do filmu miały rozpocząć się wiosną, ale z powodu pandemii koronawirusa produkcja zmuszona była przesunąć je na lato.

Michał Koterski, aktor, na festiwalu filmowym Kino na Granicy w Cieszynie, 2019
WIKIPEDIA CC/Jacek Proszyk – Praca własna

Zaskakująca jest obsada głównych ról. Portalowi plotkarskiemu „Pudelkek”  udało się ustalić, że w rolę Edwarda Gierka wcieli się… Michał Koterski! Z kolei żonę Gierka zagra znana aktorka serialowa Małgorzata Kożuchowska. -Producenci uznali, że idealnie pasuje ona do roli „naczelnej modnisi PRL” – zdradza Pudelkowi kulisy castingu Kożuchowskiej osoba z produkcji filmu.

Aktorka podobno cieszy się, że będzie mogła pokazać się z całkiem innej strony i nie może się już doczekać prób kostiumowych. Czyta też książki o postaci, którą zagra, bo chce jak najlepiej oddać jej charakter- zdradza nam osoba z produkcji. Z kolei Michał Koterski, jak informuje portal jest szczęśliwy, że „może grać z taką profesjonalistką jak Małgorzata, aktorka Teatru Narodowego”.

Źródło: Pudelek