Polska

Pozytywna decyzja dla przekopu Mierzei podtrzymana, mimo sprzeciwu ekologów

Fot. Urząd Morski w Gdyni

Pozytywna decyzja dla przekopu Mierzei podtrzymana, mimo sprzeciwu ekologów.

Dwa lata temu pozytywną decyzję dla przekopu Mierzei Wiślanej wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie.Wówczas określono kilkadziesiąt warunków korzystania ze środowiska w fazie realizacji i eksploatacji inwestycji, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych.

GDOŚ poinformowała, że „pozytywna decyzja środowiskowa wydana przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie została utrzymana w mocy”, jednak – jak wskazano – wprowadzono modyfikację „brzmienia szeregu warunków realizacji inwestycji minimalizujących jej wpływ na środowisko”.

Całkowita długość nowej drogi wodnej wyniesie blisko 23 kilometry. Przejście przez Zalew Wiślany to nieco ponad 10 kilometrów, po rzece Elbląg – także ponad 10 kilometrów, a pozostałe ok. 2,5 km to odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał ma mieć 5 m głębokości.

Docelowo nowa droga wodna między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o długości do 100 metrów oraz do 20 metrów szerokości. Budowa kanału na Mierzei Wiślanej ma się zakończyć w 2022 r.

Źródło: polskieradio24.pl