InformacjeŚwiat

Prawo do azylu zniknie z konstytucji Niemiec?

Berlin fot. Pixabay

Friedrich Merz, faworyt ubiegający się o funkcję przewodniczącego CDU i ewentualny następca Angeli Merkel, zasugerował, że należy rozpocząć debatę na temat wykreślenia z konstytucji Niemiec prawa do azylu.

Sondaże wskazują, że Merz zostanie kolejnym przewodniczącym CDU. Polityk stwierdził, że w Niemczech powinna rozpocząć się debata na temat prawa do azylu zapisanego w konstytucji Niemiec.

– Myślałem nad tym długo i uważam, że musimy być przygotowani do otwartej dyskusji na temat konstytucyjnego prawa do azylu – powiedział Merz w Seebach, w Turyngii. Merz dodał, że konieczna jest debata na temat osłabienia obecnych gwarancji dotyczących prawa do azylu – powiedział. 

Po tym stwierdzeniu rozpętała się polityczna burza. Spadła  na niego krytyka polityków i organizacji działających na rzecz uchodźców. Niektórzy oskarżają Merza o to, że ten zapomniał o zbrodniach jakich dopuścili się hitlerowcy.

Następnie Merz wyjaśnił, że został źle zrozumiany przekonując, iż nie podważał konstytucyjnego prawa do azylu, lecz chciał jedynie podkreślić istniejące problemy z imigracją. 

Źródło: rp.pl