Kultura

Prekursor polskiego rock’n’rolla Włodzimierz Wander nie żyje. Miał 81 lat

Żródło Facebook

Włodzimierz Wander nie żyje. O śmierci wybitnego muzyka poinformowała jego córka na portalu społecznościowym. Kompozytor, wokalista i saksofonista miał 81 lat. Był ważną postacią w historii polskiego rock and rolla i bratem dziennikarki telewizyjnej Bogumiły Wander.

Niebiesko-Czarni, Polanie, Wanderpol – to tylko niektóre formacje, z którymi związany był artysta i prekursor polskiego rock’n’rolla. Choć trudno przecenić jego wkład w rozwój rodzimej sceny muzycznej, od połowy lat 70. Włodzimierz Wander mieszkał w Chicago. Za oceanem muzyk przez lata prowadził słynny Cardinal Club. Gościł, promował i dbał o artystów, także tych przyjeżdzających z kraju nad Wisłą.

„Dzisiaj nad ranem odszedł po drugiej chorobie, nasz tato Włodek Wander. Miał 81 lat. Nieprzeciętnie utalentowany muzyk, kompozytor, piosenkarz, artysta estradowy. Kierownik artystyczny grupy Niebiesko-Czarni, Polanie i słynnego w USA Wanderband. Muzyka była treścią jego życia. Miał nieprzeciętny i niepowtarzalny talent muzyczny… Był też bardzo towarzyski, z dużym poczuciem humoru, uwielbiał być wśród swoich licznych przyjaciół. Więcej wspomnień zamieszczę później. Dziękuję z góry za zrozumienie i danie nam czasu potrzebnego do ukojenia żalu po stracie taty” – napisała córka muzyka Dominika Wikrent na Facebooku. Ostatni raz na scenie Wander wystąpił w 2013 roku.

W dzieciństwie uczył się gry na skrzypcach i fortepianie. Ukończył Średnią Szkołę Muzyczną w Łodzi w klasie klarnetu. Debiutował w 1959 roku w zespole dixielandowym Tiger Rag z którym wystąpił podczas krakowskich Juwenaliów. Następnie występował w łódzkiej formacji Modern Jazz Swing, w której zetknął się z Andrzejem Nebeskim. W latach 1962-1965 współpracował z zespołem Niebiesko-Czarni. W 1965 roku, wraz z kolegami, byłymi członkami formacji – Zbigniewem Bernolakiem i A. Nebeskim, a także kolegami z Czerwono Czarnych – Piotrem Puławskim i Wiesławem Bernolakiem założył grupę Polanie.

Razem z kapelą grał m.in. na  tournée z The Animals. Koncertował w RFN, Danii oraz kilkukrotnie w ZSRR. Grupa rozwiązała się marcu 1968 roku, po jednej z tras koncertowych. We wrześniu 1968 r. Wander i Nebeski jako Nowi Polanie próbowali wrócić na estradę, lecz nie wzbudzili większego zainteresowania publiczności i nowy projekt zniknął z końcem roku.

W czerwcu 1969 roku Wander z byłą wokalistką zespołu Daną Lerską założył zespół Wanderpol, którego pierwsze wcielenie rozpadło się w 1971 roku. Grupa reaktywowała się we wrześniu 1972 roku i odtąd skład muzyków towarzyszących zmieniał się wielokrotnie.

W styczniu 1977 r. muzyk ostatecznie wyjechał z Polski. W latach 1984-2003 Wander był właścicielem klubu polonijnego „Cardinal” w Chicago, przez który przewinęła się czołówka polskich gwiazd estrady a także wykonawcy amerykańscy. Saksofonista występował tam także z własnym zespołem Wanderband.

Źródło: wp.pl, Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *