Polska

Premier: Będzie 6 tys. nowych łóżek dla pacjentów z COVID-19

Mateusz Morawiecki Źródło: Twitter/Kancelaria Premiera

W ciągu miesiąca utworzonych zostanie 6 tys. łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19 – zapowiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że Agencja Rezerw Materiałowych ma 3,5 tys. kolejnych respiratorów i takie urządzenie dostanie każdy szpital, który się o to zwróci.

Premier składał w sobotę wizytę na budowie szpitala tymczasowego dla chorych na COVID-19 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach – jednego z trzech, które mają powstać w regionie. Placówka pomieści 500 łóżek, z czego niemal wszystkie będą miały dostęp do instalacji tlenowej, a 100 łóżek będzie podłączonych do respiratorów.

Zaapelował do szpitali i ich organów założycielskich, by zwracały do ARM po respiratory, które – jak to określił – są ostatnia linią obrony medycznej. -Każdy szpital, który zwróci się do ARM, otrzyma respirator, mam nadzieję w terminie krótszym niż 48 godzin. To jest tylko kwestia odpowiedniej konfiguracji sprzętu – powiedział Morawiecki.

Premier zapowiedział, że w ciągu miesiąca w całym kraju zostanie utworzonych 6 tys. łóżek, na których będą leczeni chorzy na COVID-19. Jak dodał, przed pandemią łącznie w całej Polsce dostępnych było 3 tys. łóżek na oddziałach zakaźnych. -W ciągu miesiąca zwiększamy razy dwa liczbę łóżek, tworząc je w szpitalach tymczasowych, tworząc je w różnych miejscach – zaznaczył.

-Często jestem pytany: jak długo potrwa ta epidemia. Jedyna odpowiedź to: to zależy od naszej determinacji i dyscypliny, naszej sprawności. Szybko będziemy tworzyć nowe miejsca w szpitalach, ale mam nadzieję, że one nie będą potrzebne – mówił szef rządu i dodał – Cały świat jest dziś stłamszony przez koronawirusa, cała Europa z nim walczy. Od tego, w jaki sposób potraktujemy nowe zasady, jak będziemy się do nich stosować, zależy ile to potrwa, czy za 3-4 tygodnie będziemy mogli mówić o łagodzeniu restrykcji.

Źródło: Twitter, dziennik.pl

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *