Polska

Premier Morawiecki: Nie ma mojego przyzwolenia na ataki na ludzi, na kościoły, na prawo realizowania wartości przez innych.

Premier Mateusz Morawiecki Źródło Twitter KPRM

Premier Mateusz Morawiecki skomentował obecną sytuację po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. – O co toczy się spór? Warto zadać sobie podstawowe pytanie i niech każdy w sumieniu sobie na to odpowie, czy to spór o danie życia osobom z zespołem Downa, czy spór o niczym nieskrępowaną aborcję? – tymi słowami szef rządu rozpoczął swoje wystąpienie.

Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos po czwartkowym wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Mówił m.in. : „Polska jest jedna i musimy się wszyscy w niej odnaleźć. Spierajmy się, ale musimy umieć ze sobą rozmawiać i dyskutować. Dziś potrzebujemy przede wszystkim namysłu, szacunku i zrozumienia. Apeluję do mediów o niepodsycanie tego sporu. (…) Apeluję też do milionów milczących rodzin polskich, które z troską pochylają się nad każdą sprawą i proszę o to, żeby mądrość milczącej większości zwyciężyła, żeby nie doprowadzić do eskalacji tego sporu”.

Odnosił sie też do wyroku TK : „We wszystkich przypadkach ciąż, w których zagrożone jest życie lub zdrowie kobiety, ten wyrok TK nie ma do nich odniesienia. Sytuacja zagrożenia życia lub zdrowia kobiety nie jest objęta tym wyrokiem. (…) Dramaty, które przeżywają kobiety, kiedy dowiadują się o bardzo poważnych chorobach genetycznych płodu są niewyobrażalne. Każdy może tylko nad nimi się pochylić. Kobiety nie powinny być zmuszane do aktów heroizmu. Stąd ten zapis o życiu i zdrowiu kobiety.”

Stanowczo oświadczył także : „Będę zalecał wprowadzenie badań prenatalnych dla wszystkich, nie tylko dla kobiet powyżej 35 r.ż. czy z powikłaniami ciąży, żeby jak najwcześniej rozpoznać rozwój życia.Dzisiaj można ratować i dokonywać operacji czy wprowadzać terapię jeszcze w łonie matki. (…) Każda matka, każda kobieta jest i będzie przedmiotem naszej ogromnej troski, stąd nasza propozycja, żeby badaniami prenatalnymi zostały objęte wszystkie kobiety.”

Premier ostro skomentował także ostatnie protesty zwolenników aborcji, do których dochodzi w Polskich miastach: „To, co odbywa się w przestrzeni publicznej, te akty agresji, napadów, barbarzyństwa są abolutnie niedopuszczalne. Nie zagdzam się, nie ma mojego przyzwolenia na ataki na ludzi, na kościoły, na prawo realizowania wartości przez innych. „

Morawiecki zwrócił sie także do Polek: ” Wiele kobiet czuje dzisiaj pewną dezorientację czy lęk, ale jeszcze raz chcę podkreślić, chodzi o wykluczenie przesłanki eugenicznej, a nie o wykluczenie decyzji, kiedy zagrożone jest życie lub zdrowie kobiety.(…) Każdej kobiecie należy się szacunek, troska, podziw za jej odwagę, bo na niej spoczywa przede wszystkim ta podstawowa decyzja dot. jej życia, jej zdrowia w kontekście również dziecka.”

Źródło: Twitter KPRM