Polska

Mateusz Morawiecki ostro rozmawia z Angelą Merkel. RMF: premier oficjalnie zagroził Unii wetem budżetu

Źródło Twitter/Kancelaria Premiera

Polska oficjalnie zagroziła Unii Europejskiej wetem unijnego budżetu, odrzucając projekt rozporządzenia warunkującego wypłacanie unijnych pieniędzy od przestrzegania zasad praworządności tzw. klauzula „pieniądze za praworządność”. Jak informuje RMF FM, premier Mateusz Morawiecki przesłał w tej sprawie listy do liderów Unii Europejskiej. Premier rozmawiał w czwartek po południu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, ale z relacji przedstawionej na stronie gov.pl nie wynika, że była mowa o wecie.

RMF : premier oficjalnie zagroził Unii wetem budżetu

Jak poinformowała rozgłośnia, Mateusz Morawiecki – podobnie jak wcześniej premier Węgier Viktor Orban – przesłał listy do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, do szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela i sprawującej prezydencję w Unii kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Korespondentce RMF w Brukseli unijny dyplomata powiedział, że w liście Morawiecki odrzuca „projekt warunkowości, pisząc, że zagraża on uchwaleniu budżetu UE”.

Mechanizm warunkowości został uzgodniony 5 listopada między Parlamentem Europejskim a prezydencją niemiecką. Po raz pierwszy w historii Unii zdecydowano, że wypłaty unijnych środków będą zależeć od przestrzegania przez kraje członkowskie zasad państwa prawa. Eurodeputowanym udało się wprowadzić zapewnienie, że wykorzystanie unijnych środków będzie zależne od przestrzegania zasad praworządności i posiadania niezależnego sądownictwa. Według rozporządzenia decyzje o ewentualnym zawieszaniu bądź odbieraniu krajom wypłat będą podejmowane na wniosek Komisji Europejskiej przez Radę Unii większością kwalifikowaną.

Przedstawiciele polskich władz od kilku dni podkreślali, że mechanizm ten jest złamaniem ustaleń z lipcowego szczytu UE.

Jak już informowalismy na stronie BruLionu, w środę 11 listopada kanclerz Niemiec Angela Merkel, szefowa KE Ursula von der Leyen oraz przewodniczący PE David Sassoli wezwali Parlament Europejski i Radę do jak najszybszego formalnego zatwierdzenia porozumienia ws. wieloletniego budżetu UE oraz mechanizmu praworządności.

Wideokonferencja z Angelą Merkel

Dzisiaj Premier Mateusz Morawiecki przeprowadził rozmowę (wideokonferencję) z Kanclerz Angelą Merkel. Głównym tematem rozmowy były wieloletnie ramy finansowe UE na lata 2021-27 oraz tzw. pakiet odbudowy – dodatkowy budżet wynegocjowany na potrzeby walki z kryzysem wywołanym przez pandemię Covid-19.

Premier podkreślił w rozmowie, że uznaniowe mechanizmy, oparte na arbitralnych, politycznie motywowanych kryteriach nie mogą zostać zaakceptowane. Nie uwzględniają one istotnych, merytorycznych aspektów prawa europejskiego, a ich przyjęcie mogłoby doprowadzić do usankcjonowania stosowania podwójnych standardów, odmiennego traktowania poszczególnych państw członkowskich UE.

Ponadto proponowane rozwiązania są niezgodne z konkluzjami Rady Europejskiej z lipca 2020 i budzą poważne wątpliwości prawne w świetle brzmienia Traktatów. Uznaniowość w przypadku tego mechanizmu sama w sobie budzi poważne zagrożenia dla praworządności w UE. Dlatego Polska nie może zaakceptować takiej wersji mechanizmu, prowadzącej do prymatu politycznych i arbitralnych kryteriów nad oceną merytoryczną.

Strona niemiecka przewodniczy w drugim półroczu br. pracom w Radzie UE. Jednym z priorytetowych celów prezydencji niemieckiej jest doprowadzenie do uzgodnienia nowego wieloletniego budżetu Wspólnoty.

Unijny budżet na lata 2021-2027 przewiduje ogromne fundusze na rzecz odbudowy gospodarki UE po koronakryzysie – ma być to ponad 750 miliardów euro. Jednak unijne środki mają być zależne od przestrzegania zasad praworządności i posiadania niezależnego sądownictwa. Wstępne porozumienie musi zostać zatwierdzone przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej.

Źródło: rmf24.pl, wprost.pl, gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *