Premier Mateusz Morawiecki skierował list do prezesa RASP (Ringier Axel Springer Polska) Marka Dekana w związku z artykułami opublikowanymi przez portal onet.pl i tygodnik „Newsweek Polska” o wojnie polsko-bolszewickiej w 100 rocznicę Cudu nad Wisłą – informuje TVP Info.
„Jako ofiara sowieckiej agresji nie możemy pozwolić na zafałszowanie prawdziwego obrazu tej wojny” – napisał szef rządu. „Nikomu nie wolno relatywizować historii. Współczesne media, a zwłaszcza internet, obarczone są olbrzymią dozą odpowiedzialności za słowo. Powiedziałbym, że bezprecedensową w historii – ich zasięgi, siła oddziaływania i wpływ na opinię publiczną są większe niż kiedykolwiek” – dodał w liście skierowanym do szefa wydawnictwa.
Chodzi o artykuły „Tego, co wyprawiają Polacy, nie da się opowiedzieć. Lekarz Armii Czerwonej pisze z frontu poruszające listy do żony” oraz „Prawda o losach jeńców sowieckich wojny 1920 roku. Piekło za drutami”.
„Ich kontekst niesie bardzo duże zagrożenie dla nieświadomych odbiorców. Nie może być zgody na przewartościowywanie ról w konflikcie, wybiórcze, ahistoryczne traktowanie pewnych faktów i zrównywanie cierpień obrońców z agresorami. Prawda leży w interesie nas wszystkich. Nie jest partykularna, ale w pełni uniwersalna. Powinniśmy bronić jej wszyscy” – uważa premier.
W liście do prezesa firmy Marka Dekana, Mateusz Morawiecki przypomniał kontekst walki z komunistyczną Rosją w 1920 r. i podkreślał, że Polska nie pozwoliła komunistom „podpalić wtedy Europy”.
„Nie wyobrażam sobie, by 1 września – w dzień 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej – jakakolwiek z podległych Panu redakcji opublikowała ckliwe wspomnienia członka niemieckiej armii hitlerowskiej, piszącego o potworach z Armii Czerwonej. Chyba że redakcje należące do kierowanego przez Pana wydawnictwa są zdolne również do tego?” – napisał w tekście. Jako ofiara sowieckiej agresji nie możemy pozwolić na zafałszowanie prawdziwego obrazu tamtej straszliwej wojny” – podkreślił.
Teksty relatywizujące zwycięstwo Polakow i umniejszające jego znaczenie ukazały sie także w Gazecie Wyborczej i Rzeczpospolitej. Wirtualna Polska skrytykowała z kolei film pt. „Wojna światów” produkcji TVP za „pisowską” i „nacjonalistyczną” narrację.
Źródło: TVP Info