InformacjePolska

Prezydent Gdańska oburzona napisem na kamienicy „Cześć i Chwała Obrońcom Poczty”

Źródło: Twitter/Dulkiewicz_A

Na fasadzie Domu Dobroczynności w Gdańsku pojawił się mural w biało-czerwonych barwach i napisem „Cześć i Chwała Obrońcom Poczty”. To oburzyło prezydent miasta Aleksandrę Dulkiewicz.

„Patriotyzm tak, wandalizm nie! Dom Dobroczynności i Sierot, zabytek z 1699 roku, jeden z niewielu na Starym Mieście w Gdańsku, ocalały z pożogi wojennej, dziś w nocy został zniszczony. Serce krwawi… Sprawa została zgłoszona na policję” – poinformowała Dulkiewicz na Twitterze.

Ponieważ graffiti ma charakter patriotyczny, odnosi się do historii Gdańska i heroicznej obrony poczty w czasie II Wojny Światowej, wpis prezydent Gdańska poruszył interautów, którzy piszą w komentarzach pod postem m.in. : ” Pani Dulkiewicz jest chyba uczulona na połączenie barwy białej z barwą czerwoną”, „Odpadający tynk też pięknie pokazuje jak Pani dba o zabytki”, Jakieś biało-czerwona fobia, pani prezydent? Na tęczowe kolory pani tak dramatycznie nie reaguje, a tu nie tylko flaga Polski, to jeszcze potępienie pani ukochanych Niemców”, „Myślałem o jakichś zniszczeniach, bohomazach. Tutaj mamy piękny mural, który przykrywa odpadające tynki (wynik „dbania” o stan budynku). Zapewne mural wykonany bez zgody właściciela – co jest naganne. Jednak właściciel doprowadzając budynek do ruiny sam nie zasługuje na pochwałę”, „Malowanie na murach kotwic za okupacji, to według Niemców też był wandalizm, którego dopuszczali się „polscy bandyci”.

Przypomnijmy, 1 września 1939 roku w Wolnym Mieście Gdańsku niespełna sześćdziesięciu pocztowców uzbrojonych w kilka karabinów i granaty przez cały dzień broniło gmachu budynku Poczty Polskiej. Do dziś mieszkańcy Trójmiasta są dumni z bohaterskiej postawy swoich mieszkańców.

Źródło: Twitter