Świat

Prezydent Niemiec Steinmeier mówi: Procesy norymberskie położyły podwaliny pod zasady prawa międzynarodowego

Nina Haase/DW

75 lat temu po raz pierwszy w dziejach ludzkości przedstawiciele państwa odpowiadali przed międzynarodowym sądem za swoje zbrodnie. Prezydent Niemiec Steinmeier mówi o rewolucji, która tworzyła historię świata.Procesy norymberskie położyły podwaliny pod zasady prawa międzynarodowego, zgodnie z którym zbrodnie wojenne i najcięższe zbrodnie przeciwko ludzkości „nigdzie na świecie nie pozostają bezkarne”, powiedział w piątek wieczorem (20.11.2020) prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier podczas uroczystości z okazji 75. rocznicy rozpoczęcia procesów norymberskich.

„Nieukaranie najcięższych zbrodni byłoby fatalne – to przesłanie Norymbergi nie pozostało bez następstw”, mówił Steinmeier w Norymberdze. Uroczysty akt, transmitowany przez stację telewizyjną Phoenix, odbył się bez publiczności. „Bez Norymbergi przywódcy wojenni z Serbii, Chorwacji czy z Ruandy nie byliby ukarani za masowe mordy, tortury i gwałty. Także ludobójstwo nie byłoby ścigane jako czyn karalny”, dodał prezydent.

Zwrócił uwagę, że w ostatnich dwóch dziesięcioleciach międzynarodowe sądownictwo karne coraz częściej jest podważane. Stany Zjednoczone i Rosja nie zgadzają się na podporządkowanie się wyrokom Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), podobnie jak Chiny, Indie i inne kraje. USA, które wniosły istotny wkład do pracy Międzynarodowego Trybunału Wojskowego w Norymberdze, ostatnio „aktywnie działały przeciwko Trybunałowi w Hadze”, powiedział Steinmeier. Ufa jednak, że nowa administracja pod kierownictwem Joe Bidena „wznowi współpracę, która uznaje także znaczenie jurysdykcji międzynarodowego trybunału”.

Źródło:DW.com(epd/stas)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *