Świat

Producent farb wprowadza nowy odcień – period, kolor krwi menstruacyjnej. Jak twierdzi, ma to zachęcać do spontanicznych rozmów o menstruacji

Kolor period. Źródło: Twitter

Upada kolejny temat tabu? Intymna sprawa dla każdej kobiety stała się tematem nowej kampanii promocyjnej producenta farb do malowania. Pantone Color Institute wypuścił właśnie nowy kolor. Instensywna czerwień została nazwana „period” (okres).

Kolor powstał z inicjatywy szwedzkiej firmy Intimina i „ma się kojarzyć pozytywnie, bo to kolor krwi menstruacyjnej”. Wprowadzenie periodu w paletę Pantonu jest częścią większej kampanii Intimy, która „ma odczarować tabu związane z miesiączką”.

„Aktywny i pełen przygód czerwony odcień, odważny period, ośmiela te kobiety, które miesiączkują, aby czuły się dumne z tego, kim są – aby przeszły miesiaczkę z pewnością siebie; wstały i z pasją świętowały ekscytującą i potężną siłę życiową, z którą się rodzą; Aby zachęcić wszystkich, niezależnie od płci, do czucia się komfortowo, mówienia spontanicznie i otwarcie o tej czystej i naturalnej funkcji organizmu” – czytamy w komunikacje prasowym kampanii.

„Ten kolor ma zachęcać do pozytywnych, spontanicznych, otwartych rozmów wokół menstruacji, to kolor, który daje pewność siebie i odwagę do podjęcia właśnie takich tematów, bez względu na płeć”– pisze w komunikacie Laurie Pressman, wiceprezeska Pantone Color Institute.

Idea kampanii Intiminy opiera się na walce o prawa kobiet, w tych krajach gdzie kobieta, która jest w czasie mentruacyjnym, uważana jest za „nieczystą”. „W Indiach, na przykład, kobietom czasami zabrania się od gotowania lub dotykania kogokolwiek w tym okresie, ponieważ są one uważane za nieczyste lub brudne, co może przyczynić się do kultury ciszy i dezinformacji wokół praktyk higienicznych. Z kolei w środkowo-zachodnim regionie Nepalu, badanie z 2019 r. wykazało, że dziewczęta w tym szczegónym okresie nadal w wielu wioskach śpią w chatach menstruacyjnych, pomimo ogólnokrajowego zakazu” – informuje CNN.

Nowa barwa powstała w wyniku współpracy Pantone, Intimina oraz ginekologa. Do jej zaprojektowania wykorzystano także publikacje z „Medical News Today”. Pantone podkreśla, że barwa określona mianem period,  nie jest jednak dokładnym obrazem krwi menstruacyjnej i że jest to jedynie wizualny identyfikator czerwonego odcienia.

Źródło: CNN, antyradio.pl