Polska

Prokuratura Krajowa wszczęła śledztwo w sprawie zatrzymania, pobicia i torturowania trzech Polaków na Białorusi

Źródło:YouTube

Prokuratura Krajowa wszczęła śledztwo w sprawie zatrzymania, pobicia i torturowania trzech Polaków na Białorusi – poinformował RMF FM. Jak donosi rozgłośnia, zawiadomienie w tej sprawie złożył pełnomocnik mężczyzn, którzy trafili do białoruskich aresztów w związku z powyborczymi protestami w Mińsku. W sprawie Polaków miały też interweniować polskie służby dyplomatyczne.

Sprawą dotyczącą brutalności białoruskich służb zajmuje się Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej. Śledczy zlecili jednak wykonywanie czynności w tej sprawie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. 

Trzej mężczyźni – tuż po powrocie z Białorusi – przeszli szczegółowe badania, obdukcję, a ich obrażenia zostały potwierdzone w opinii specjalisty do spraw medycyny sądowej. Śledztwo ma dotyczyć między innymi bezprawnego zatrzymania, bicia i tortur stosowanych przez OMON i inne białoruskie służby siłowe. Jak donosi RMF FM, mężczyźni zostali już przesłuchani w ABW.

„Pobito nas już w więźniarce (…). Zabrano nas na komisariat. A potem trzymano w piwnicy sali gimnastycznej. Tam zaczęły się katowania. Możemy to wprost nazwać torturami, które trwały ponad 15 godzin. Oprócz nas było tam około kilkuset osób, ciągle kogoś wprowadzano i wyprowadzano. Myślę, że na spokojnie przewinęło się przez to miejsce tysiąc osób”- mówili Polacy 14 sierpnia po powrocie do Polski i wylądowaniu na lotnisku Okęcie.

Źródło: rmf24.pl