InformacjePolska

Prokuratura: nie było sabotażu w „Czajce”. Trzaskowski powołuje swoją komisję śledczą

Miejsce uszkodzenie rurociągu, fot. Twitter, profil Rafała Trzaskowskiego

Mimo, iż prokuratura wykluczyła celowe działanie i udział osób trzecich przy sprowokowaniu obecnej katastrofy ekologicznej w oczyszczalni ścieków „Czajka”, Rafał Trzaskowski nie odpuszcza. 

Prezydent Warszawy poinformował w mediach społecznościowych o powołaniu swojej komisji, która ustali przyczynę awarii. „Musimy szczegółowo poznać okoliczności awarii i zależy mi na tym, aby zrobili to specjaliści. Dlatego obok zespołów pracujących od początku w Warszawie, powołałem Komisję ds. wyjaśnienia przyczyn awarii. Pokieruje nią prof. S. Rybicki z Politechniki Krakowskiej” – napisał na Twitterze, sugerując niewyjaśnione powody awarii. 

Kuriozalną hipotezę o tym, że system odprowadzania ścieków w oczyszczalni „Czajka” mógł zostać uszkodzony na skutek „sabotażu lub innego działania o charakterze terrorystycznym”, postawił zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie.

Jak ustalił dziennik „Rzeczpospolita”, oględziny zniszczonego tunelu, przeprowadzone na miejscu przez policjantów i prokuratorów, tej wersji przeczą – nie znaleziono nic, co wskazywałoby na celowe uszkodzenie instalacji.

Na miejscu śledczy dokonali oględzin zniszczonej kanalizacji. Policjanci – w tym doświadczony pirotechnik – i dwaj prokuratorzy weszli do tunelu jednocześnie z dwóch stron – od strony lewobrzeżnej oraz praskiej. Sam tunel pozostał nienaruszony – stwierdzili. 

– Nie ujawniono śladów osmoleń charakterystycznych dla użycia materiałów wybuchowych – stwierdził policyjny pirotechnik, cytowany przez gazetę. 

W sprawie „Czajki” śledztwo prowadzi Prokuratura Regionalna w Warszawie, ale ma ono inny charakter niż życzyliby sobie tego urzędnicy Ratusza.

– W sprawie niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych zobowiązanych do prawidłowego nadzoru nad odbiorem ścieków oraz sprowadzenia w związku z eksploatacją instalacji oczyszczalni „Czajka” niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób i mienia w wielkich rozmiarach – powiedziała Agnieszka Zabłocka-Konopka, rzeczniczka tej prokuratury.

Źródło: rp.pl