Świat

Protesty w Berlinie przeciwko wprowadzeniu obostrzeń. Policja użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego (wideo)

Demonstracja w Berlinie Źródło: Twitter

Tysiące osób demonstrowały w środę w centrum Berlina przeciwko restrykcjom pandemicznym wprowadzonym przez rząd Angeli Merkel. Protest zakończył się przepychankami z policją. Kilka osób zostało zatrzymanych.

Zgodę na demonstrację wydano pod warunkiem przestrzegania przez uczestników obowiązujących zasad higienicznych – noszenia masek ochronnych i zachowywania odstępu. Ponieważ wiele osób nie stosowało się do tych reguł, policja zdecydowała o rozwiązaniu zgromadzenia.

Gdy demonstranci zignorowali wezwania do rozejścia się, policja zaczęła usuwać uczestników protestu z okolic Bramy Brandenburskiej. Użyto armatek wodnych i gazu łzawiącego.

Koronasceptycy protestowali przeciwko ograniczeniom epidemicznym, które ma uchwalić w środę niemiecki parlament. W czasie manifestacji w Bundestagu rozpoczęłą się debata na temat ustawy o ochronie przed infekcjami. Jej przeciwnicy zarzucają rządowi ograniczanie praw podstawowych zapisanych w konstytucji i przebudowę Niemiec w „korona-dyktaturę” – donosi Deutche Welle.

W związku z epidemią koronawirusa u naszych zachodnich sąsiadów wprowadzono surowe obostrzenia sanitarne.  Zamknięto m.in. bary oraz restauracje, otwarte pozostają natomiast szkoły i sklepy. W niedzielę na łamach „Bild am Sonntag” odniósł się do sprawy niemiecki minister gospodarki. Peter Altamaier stwierdził, że obywatele powinni się spodziewać co najmniej kilku miesięcy ograniczeń.

Już w weekend w Niemczech zaczęły się protesty i demonstracje osób sprzeciwiających się restrykcjom. W sobotę podczas protestu we Frankfurcie nad Menem funkcjonariusze użyli armatek wodnych przeciwko kontrdemonstrantom.

Protesty odbywały się także w innych niemieckich miastach. W Ratyzbonie w Bawarii na południu kraju, na ulice wyszło około 700 demonstrantów. Manifestanci domagali się zniesienia obowiązku noszenia maseczek oraz sprzeciwiali się zamykaniu barów i restauracji. Podobnie było w NIedzielę.

Dwa tygodnie temu rzesze przeciwników obostrzeń manifestowały swoje niezadowolenie w Lipsku.

Źródło: dw.pl, o2.pl