Video

Przerażający obraz zniszczeń po pożarach w Ameryce (zobacz film). Wiele ofiar i poparzonych, tysiące uciekających ze swoich domów

Kalifornia, pożary Źródło: Twitter/The New York Times

The New York Times zamieścił na swojej stronie w mediach społecznościowych film pokazujacy olbrzymie zniszczenia po pożarach w Kaliforni. Oregonie i stanie Waszyngton.

Zachód Stanów Zjednoczonych nawiedziła niespotykana fala pożarów. Giną ludzie, ginie dobytek. Ogień, dym i pył przesłaniają niebo, co potęguje atmosferę strachu. Wiele śmiertelnych ofiar, wielu poparzonych i tysiące uciekających w panice przed ogniem w Kalifornii. Media donosza o masowych ewakuacjach całych miast.

Gubernator „Słonecznego stanu” Gavin Newsom, który ogłosił stan wyjątkowy i błagał o pomoc federalną, mówi, że to największy sezon pożarów w najnowszej historii. Obwinił za to wysokie temperatury, zmiany klimatu i ponad 150 milionów uschniętych drzew, które padły z powodu wieloletniej suszy.

W północnej Kalifornii i w stanie Waszyngton tylko jednego dnia pożar strawił więcej terenu, niż zwykle pali się w ciągu roku. W Malden w stanie Waszyngton spłonęło 80 procent budynków, w tym komisariat, remiza i ratusz.

Tragicznie jest też w Oregonie. Gubernator tego stanu Kate Brown mówi, że w płomieniach mogło zginąć wielu ludzi. 12-letni chłopiec i jego babcia zginęli w ogniu koło Lyons. Do ewakuacji szykują się kolejne tysiące ludzi.

Daniel Swain z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, mówi, że niewiarygodne jest tempo rozprzestrzeniania się pożarów. W akcję gaśniczą zaangażowano 14 tysięcy strażaków.

Źródło: The New York Times, polskatimes.pl