Świat

Przy polskiej granicy rozpocznają się białoruskio-rosyjskie manewry. Rosja wysłała spadochroniarzy i ciężki sprzęt

Obraz peterStein94 z Pixabay

W poniedziałek rozpoczynają się rosyjsko – białoruskie manewry „Słowiańskie Braterstwo 2020”. Rosja wysłała na Białoruś kontyngent wojskowy – poinformowało w niedzielę rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Resort twierdzi, że wspólne manewry wojskowe zostały zaplanowane w ubiegłym roku. Zgodnie z programem ćwiczeń, na Białoruś specjalnymi pociągami pojechało trzystu spadochroniarzy i 70 jednostek ciężkiego sprzętu.

Manewry mają odbyć na poligonie w okolicach Brześcia przy polskiej granicy. Wcześniej prezydent Alaksandr Łukaszenka pod pozorem zagrożenia ze strony NATO przerzucił część jednostek do obwodu grodzieńskiego graniczącego z Polską i Litwą.

Państwowa Służba Graniczna Ukrainy poinformowała, że na granicę z Białorusią przerzucono dodatkowe rezerwy funkcjonariuszy, którzy mają wzmocnić dotychczasowe patrole. Są wśród nich jednostka szybkiego reagowania DOZOR i patrole z psami. Ponadto granica jest monitorowana z powietrza, w tym za pomocą dronów. Jak czytamy w oświadczeniu ukraińskich pograniczników, wzmocnienie środków bezpieczeństwa ma zapobiec prowokacjom, w tym, jak napisano, nielegalnemu przekraczaniu granicy przez grupy osób.

Źródło: tvp.info