Zdrowie

Przyznano Nagrodę Nobla z medycyny. Za przełomowe odkrycie dostali ją trzej naukowcy z USA i Wielkiej Brytanii

Źródło: Twitter/The Noble Prize

Laureatami Nagrody Nobla z dziedziny fizjologii i medycyny w 2020 r. zostali Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice. Wyróżniono ich za odkrycie wirusa powodującego zapalenie wątroby typu C (HCV).

„Po raz pierwszy w historii wirusowe zapalenie wątroby typu C może być wyleczone. Odkrycia laureatów ujawniły przyczyny pozostałych przypadków przewlekłego zapalenia wątroby i umożliwiły przeprowadzanie testów krwi oraz zastosowanie nowych leków, które uratowały życie milionów ludzi” – napisano w uzasadnieniu przyznania nagrody.

Harvey J. Alter jest amerykańskim naukowcem pracującym w Narodowym Instytucie Zdrowia w Bethesda w USA. Brytyjczyk Micheal Houghton prowadzi badania na Uniwersytecie Alberty w kanadyjskim Edmontom. Amerykanin Charles M. Rice pracuje na Uniwersytecie Rockefellera w Nowym Jorku.

„Odkrycie przez laureatów Nagrody Nobla wirusa powodującego zapalenie wątroby typu C jest przełomowym osiągnięciem w toczącej się walce z chorobami wirusowymi” – czytamy w uzasadnieniu decyzji o przyznaniu nagrody. „Dzięki temu odkryciu, badania krwi na obecność wirusa są już dostępne i zasadniczo wpłyneły na wyeliminowanie w wielu częściach świata ryzyka zapalenia wątroby po transfuzji, znacznie poprawiając zdrowie na świecie. Odkrycie pozwoliło również na szybki rozwój leków przeciwwirusowych skierowanych na walkę z wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Po raz pierwszy w historii chorobę można teraz wyleczyć, co budzi nadzieje na wyeliminowanie wirusa zapalenia wątroby typu C z populacji światowej. Aby osiągnąć ten cel, konieczne będą międzynarodowe wysiłki ułatwiające badania krwi i udostępnianie leków przeciwwirusowych na całym świecie” – czytamy w komunikacie komisji noblowskiej.

Źródło: www.nobelprize.org