Polska

„Psy boją się nabiału”. Czy dziewuchy obrzucą też jajkami skrajnie patriarchalną synagogę?

Twitter

Wczoraj przed budynkiem żandarmerii wojskowej w Poznaniu odbył się happening w obronie Zofii  Nierodzińskiej, która pod koniec października obrzuciła jajkami kościół garnizonowy podczas Strajku Kobiet. Kilkanaście osób trzymało kartony, m.in. z obraźliwymi hasłami takimi jak: „Psy boją się nabiału”.

Zofia  Nierodzińska oświadczyła PAP, że jej działanie było wyrazem „gniewu, buntu, mojego niezrozumienia dla tego, co się dzieje w Polsce; dla pseudoorzeczenia pseudotrybunału”. – Tu chodziło o mnie, o prawa kobiet, nie o jakichś panów patriarchów – oni urażają nas od wieków – powiedziała PAP Nierodzińska.

Przesłuchana przez żandarmerię Nierodzińska złożyła wyjaśnienia i nie przyznała się do winy. Wcześniej film z nagraniem całego zdarzenia opublikowała w swoich mediach społecznościowych. Na nagraniu widać jak kobieta wyciąga z torebki jajka i rzuca nimi o drzwi i ściany kościoła.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prokurator Łukasz Wawrzyniak powiedział PAP, że kobieta usłyszała zarzut dotyczący obrażania uczuć religijnych innych osób poprzez publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej lub miejsca przeznaczonego do publicznego wykonywania obrzędów religijnych.

Prokurator potwierdził, że sprawa prowadzona jest przez żandarmerię pod nadzorem działu do spraw wojskowych Prokuratury Rejonowej Poznań-Grunwald m.in. ze względu na to, że obrzucony został kościół garnizonowy. Sprawa finał znajdzie w sądzie. Kobiecie grozi do 2 lat więzienia.

Zofia Nierodzińska jest wicedyrektorką Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu. Dyrektor galerii  Marek Wasilewski opublikował oświadczenie, w którym broni swej współpracownicy pisząc m.in. o „niepoliczonych zastępach pedofilów swobodnie przez długie lata hasających z parafii do parafii”. Nierodzińską wzięły też w obronę zaangażowane w spór polityczny w Polsce media: onet i Gazeta Wyborcza.

wtk.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *