Zdrowie

Psy i koty w dobie pandemii. Jeden z tych gatunków przenosi koronawirusa. Nowe badania

Obraz maja7777 z Pixabay

Nowy badania potwierdzają, że zarówno koty, jak i psy mogą być zakażone nowym koronawirusem. Jednocześnie koty mogą zarazić innych przedstawicieli swojego gatunku. Nie ma jednak dowodów na to, by zwierzęta mogły przenieść koronawirusa na ludzi.

Nowy raport opublikowano w czasopiśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences”. Naukowcy z College of Veterinary Medicine oraz Colorado State University zaaplikowali próbki koronawirusa kilku kotom i psom.

Z badania wynika, że zwierzęta domowe mogą zarazić się koronawirusem, choć u żadnego z nich nie stwierdzono objawów COVID-19.Koty mogą przenosić wirusa na innych przedstawicieli swojego gatunku. Natomiast u psów nie stwierdzono żadnych transmisji wirusa. Naukowcy stwierdzili również, że koty są „bardzo podatne na zakażenie”. Jednocześnie wykazują „silną reakcję przeciwciał neutralizujących”, co oznacza, że ​​jest bardzo mało prawdopodobne, aby mogły zostać ponownie zakażone koronawirusem.

Nie ma żadnych dowodów na to, aby psy lub koty mogły przenosić koronawirusa na ludzi. Pojawiła się jednak nadzieja na to, że układ odpornościowy kotów może pomóc w stworzeniu szczepionki na koronawirusa.

Z kolei, jak informuje pismo „Scientific Reports, co najmniej 26 gatunków zwierząt może być podatnych na SARS-CoV-2, wirusa wywołującego COVID-19 .Naukowcy z University College London, King’s College London i Oxford Brookes University przeprowadzili duże badanie modelujące, w jaki sposób wirus może infekować komórki 215 różnych zwierząt.  Wśród tych zwierząt są owce, a także małpy człekokształtne (zagrożone wyginięciem szympans, goryl, orangutan i bonobo). 

źródło:o2.pl, dziennik.pl