Gospodarka

Rachunki za prąd wyższe nawet o 100 złotych! Nowa opłata uderzy po kieszeniach Polaków

Obraz Gerd Altmann z Pixabay

Opłata mocowa – tak się nazywa i mocno uderzy po kieszeniach Polaków. Związana jest z modernizacją elektrowni. Niestety za nowocześniejsze elektrownie zapłacą Polacy. Opłata mocowa spowoduje, że rachunki mogą być nawet o 100 zł wyższe. O co dokładnie chodzi i kiedy rząd ją wprowadzi?

Opłata mocowa została uchwalona w poprzedniej kadencji parlamentu i do tej pory nie weszła w życie. Plany rządu pokrzyżowała pandemia koronawirusa, a wprowadzenie opłaty mocowej przełożono na październik tego roku. Finalnie, opłata mocowa wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r. Jak wynika z rządowych założeń, pieniądze uzyskane z opłaty mocowej zostaną przekazane na modernizację starych i budowę nowych bloków energetycznych.

Nie ma co ukrywać, że uderzy to po kieszeniach ok. 13 mln polskich gospodarstw domowych, w których rachunki średnio wzrosną o 130 zł w skali roku. Jak wynika z danych Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, średni koszt opłaty mocowej wyniesie 45 zł za MWh, jednakże może być ona wyższa w zależności od zużycia energii i wahać się między 90 zł, a 150 zł. Opłata mocowa będzie liczona osobno dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.  Opłata mocowa zostanie doliczona do rachunków za prąd. Przypomnijmy, że sprawę rachunków za prąd reguluje ustawa Prawo Energetyczne, a pieczę nad ich prawidłowością trzyma Urząd Regulacji Energetyki. 

źródło: bizensinfo