InformacjePolska

Radiowozy policyjne w Polsce zmieniają kolor. Mają być lepiej widoczne. Będzie też „amerykański” napis

Żródło: policja.pl

Radiowozy polskiej policji dostaną nowe elementy. Zmiany mają zostać wprowadzone w 2020 roku. Samochody będą malowane na inne kolory niż dotychczas i zyskają dodatkowe napisy na nadwoziu.

Ten nowy kolor to jaskrawy odblaskowy żółty. Tak malowane są – dla lepszej widoczności – radiowozy m.in. w Wielkiej Brytanii, Czechach, szwecji czy Holandii.  Inne zmiany to : napis „Policja” na masce, gwiazda z numerem alarmowym „112” na masce, napis „Policja” w lustrzanym odbiciu, widoczny dla pojazdów przed radiowozem, numer taktyczny, indywidualny dla każdego radiowozu, który ma pomóc policji w identyfikacji, podczas działań operacyjnych.

Będzie tez na nadwoziu dodatkowy napis, który kojarzy się z amerykańskimi radiowozami. Napis będzie brzmiał: „Pomagamy i chronimy” i jest wzorowany na „to serve and protect” z radiowozów w USA. Policja to bowiem nie władza, jak powszechnie uważano w PRL-u, tylko służba. Mówienie do policjanta „panie władzo” jest więc zupełnie nie na miejscu.

Źródło: policja.pl

O planowanych zmianach zrobiło się głośno w maju ubiegłego roku kiedy  podczas IX Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Państwa Europoltech – 2019 w Warszawie po raz pierwszy zaprezentowano radiowozy w zmienionej kolorystyce. Nowe oznakowanie ma zwiększyć widoczność pojazdów niezależnie od panujących warunków drogowych. Tym samym wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa funkcjonariuszy. Usytuowanie żółtych pasów odblaskowych na krawędziach karoserii utworzy dobrze widoczny i łatwy do identyfikacji kontur pojazdu policyjnego. Radiowozy z nowymi wzorami będą pojawiały się systematycznie w miarę dokonywanych zakupów. Aktualnie Policja posiada około 22tys pojazdów i wygląd tych nie będzie zmieniany. Niewykluczone, że jeszcze w tym roku na ulicach i drogach pojawią się radiowozy w nowej krasie.

– Zmianę przeprowadzimy stopniowo, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Po prostu wszystkie kupowane przez nas pojazdy będą już w nowym malowaniu – tłumaczył w rozmowie z TVN24 inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik komendanta głównego policji.

Źródło: wprost.pl, TVN24.pl, zyciekalisza.pl