Informacje

Trzaskowski wydał zakaz organizowania Marszu Zwycięstwa 15 sierpnia. Narodowcy zarzucają mu hipokryzję

Rafał Trzaskowski, Źródło: Twitter/Rafał Trzaskowski

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował dziś o zablokowaniu dwóch zgromadzeń, które miały odbyć się 15 sierpnia w stolicy. Jak się okazuje, jedno z tych wydarzeń to przygotowywany przez Młodzież Wszechpolską „Marsz Zwycięstwa”. Organizatorzy już zapowiedzieli, że złożą odwołanie.

„Wydałem dziś zakaz ws. dwóch zgromadzeń, które miały się odbyć 15 sierpnia na ulicach @warszawa. Oba planowane wydarzenia zostały negatywnie zaopiniowane przez służby sanitarne. Bezpieczeństwo i zdrowie warszawianek i warszawiaków jest najważniejsze” – napisał prezydent Warszawy na Facebooku i Twitterze.

Jednym z wydarzeń odwołanych decyzją Rafała Trzaskowskiego jest Marsz Zwycięstwa, przygotowywany przez Młodzież Wszechpolską przy wsparciu Stowarzyszenia Marsz Niepodległości i Ruchu Narodowego. W ten sposób środowiska narodowe chciały uczcić 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, w której Polacy odparli nawałę bolszewicką. Organizatorzy wydarzenia zapowiedzieli już, że złożą odwołanie. „Decyzja ma oczywiście charakter stricte polityczny, o czym świadczy fakt, iż Rafałowi Trzaskowskiemu nie przeszkadzają w tym względzie wiece wyborcze, a nawet spędy LGBT i innych lewicowych ekstremistów” – pisali w poświęconym sprawie komunikacie. „Do zobaczenia w sobotę. Pamiętajcie o udostępnieniu posta, w celu napiętnowania hipokryzji Trzaskowskiego” – dodawano na Facebooku.

Jak czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie UM Warszawa : ” W sobotę 15 sierpnia w centrum Warszawy miały odbyć się dwa duże przemarsze. Zgodnie z przepisami informację o tych planowanych wydarzeniach przesłaliśmy m.in. do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej. Opinie Sanepidu były negatywne, w związku z tym te zgromadzenia zostały zakazane”.

Pierwsze zgromadzenie miało odbyć się w najbliższą sobotę, 15 sierpnia, o godz. 17.00 przed pomnikiem Mikołaja Kopernika przy ul. Nowy Świat. Organizator w zawiadomieniu poinformował, że w wydarzeniu może wziąć udział około 20 tys. osób. Drugie zgromadzenie miało rozpocząć się 30 minut później, a zadeklarowanych przez organizatora około  10 tys. uczestników miało spotkać się na Skwerze Ks. Twardowskiego. Obydwa zgromadzenia byłyby połączone z przemarszami ulicami Warszawy. 

Jak czytamy na stronie urzędu stołecznego : „We wtorek 11 sierpnia Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Sanitarny wydał opinie dotyczące tych zgromadzeń, w których czytamy: zgromadzenie w którym zadeklarowano udział ok. 20 000 osób nie powinno się odbyć, gdyż narusza aktualny stan prawny. Analogiczna opinia odnosiła się także do zgromadzenia z deklarowanym udziałem 10 tys. osób. W opiniach inspektor zwraca uwagę, że: Biorąc pod uwagę liczbę osób mogących brać udział w wydarzeniu oraz ich przemieszczanie się, należy zauważyć, że istnieje ryzyko zakażenia uczestników zgromadzenia, osób postronnych poprzez wydychane kropelki przez nosiciela bezobjawowego – nie mającego objawów chorobowych co w krótkim czasie może spowodować znaczny wzrost zakażeń wtórnych . W tej sytuacji Prezydent m.st. Warszawy wydał zakaz przeprowadzenia tych dwóch zgromadzeń”.

Źródło: Facebook, Twitter, um.warszawa.pl