Polska

Reporter postrzelony z broni gładkokulowej. Ranni policjanci. Rajd Niepodległości w cieniu prowokacji.

Twitter, autor Daniel Wrzos

Fotoreporter Tygodnika Solidarność Tomasz Gutry został postrzelony z broni gładkolufowej. Tomasz Gutry ma 74 lata.

Tygodnik Solidarność: „Według relacji naszego fotoreportera postrzał w policzek otrzymał z kilku metrów, trudno więc mówić o przypadku. Miał też widoczny aparat fotograficzny. Kula utkwiła w ranie. Tomasza Gutrego czeka operacja usunięcia kuli”.

Organizatorzy: Prowokacje na Błoniach Stadionu PGE Narodowy! Prosimy unikać zatrzymywania się i gromadzenia na Błoniach. Rozchodzimy się jak najszybciej!

Policja odpowiada ostro: mówienie o policyjnych prowokacjach to skrajny fałsz i nieodpowiedzialność.

Mimo apelu organizatorów tegorocznego Marszu Niepodległości oprócz uczestników w samochodach i na motocyklach kilka tysięcy osób demonstrowało dziś pieszo. Przyczyniła się do tego również policja, która utrudniała przejazd kolumny samochodowej, blokowała dojazd do trasy marszu i namawiała kierowców do tego, by parkowali samochody i szli w Marszu Niepodległości piechotą.

Robert Winnicki: Policja nie wpuszcza samochodów do kolumny, każe parkować i dołączać pieszo. Dlatego na ulicach pojawiło się w ciągu ostatniej godzin dodatkowych kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

W trakcie Marszu miało miejsce kilka incydentów i prowokacji. Przy Alei 3 Maja doszło do pożaru mieszkania – potwierdził PAP dyżurny ze stołecznej straży. Pożar wybuchł prawdopodobnie od rac i petard rzucanych podczas przemarszu demonstrantów w stronę Ronda Waszyngtona. Pożar udało się opanować i nikt nie został ranny. Na rondzie De Gaulle’a w policjantów poleciały kamienie. Do działań wprowadzono pododdziały zwarte. Doszło do zatrzymań.

Do zamieszek doszło również pod Muzeum Narodowym, gdzie ubrani na czarno mężczyźni obrzucili kamieniami budynek muzeum. Organizatorzy ten incydent nazwali prowokacją.

Nasi reporterzy podkreślają niezrozumiałe często działania policji i obecność przynajmniej dwóch zorganizowanych grup prowokatorów.

O 16.17 policja poinformowała o użyciu broni gładkolufowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *