InformacjePolska

„Raport ws.odszkodowania od Niemiec za zniszczenie II wojny światowej jest finalizowany”. Ile będziemy się domagać?

By User:Staberinde - Original text : source images:Top left: File:NRAWanjialing1.jpgTop right: File:2-8 Field Regt.jpgMiddle left: File:Bundesarchiv Bild 183-R76619, Russland, Kesselschlacht Stalingrad.jpgMiddle right: File:Bundesarchiv Bild 101I-646-5188-17Bottom left: File:Wilhelm Keitel Kapitulation.jpgBottom right: File:USS Pennsylvania moving into Lingayen Gulf.jpg), CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8815175

„Raport ws. wysokości odszkodowania od Niemiec dla Polski za zniszczenia podczas II wojny światowej jest finalizowany; obecnie jest tłumaczony na języki niemiecki i angielski” – podał poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Zapowiedział, że ogłoszenie raportu nastąpi po decyzji politycznej w tej sprawie.

„Raport dotyczący wysokości  odszkodowania jest finalizowany. To historyczne opracowanie, które obecnie jest tłumaczone na język niemiecki i język angielski” – powiedział PAP Mularczyk, który w poprzedniej kadencji Sejmu – od września 2017 r. – kierował pracami Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej.

Poseł PiS dodał też, że, znany jest mu szacunek strat wojennych za które odpowiada III Rzesza Niemiecka, okupująca Polskę w latach 1939-45. „Od czasów powojennych nikt nie podjął się nowoczesnych badań nad stratami wojennymi. Oprócz raportu z 1947 roku nie powstało żadne kompleksowe dzieło i nasz raport wypełni tę lukę” – mówił Mularczyk. Wyraził też przekonanie, że publikacja raportu nastąpi jeszcze w tej kadencji Sejmu.

Dopytywany o przyjętą w raporcie wysokość odszkodowań Mularczyk zaznaczył, że różni się od wynikającej z raportu z 1947 r. kwoty, którą po waloryzacji oszacowano na ok. 850 mld dolarów.

źródło:businessinsider