Zdrowie

Rekord medyczny i cud narodzin. Wrocławskim lekarzom udało się przez 22 tygodnie utrzymać ciążę u kobiety w stanie wegetatywnym

Szpital specjalistyczny w Wrocławiu Źródło: Facebook

Jedno życie się kończy, a drugie zaczyna… W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu urodziła się dziewczynka, której matka znajduje się w stanie wegetatywnym. Wrocławscy specjaliści podjęli się wyjątkowo trudnego zadania. U 36-letniej kobiety w 11. tygodniu ciąży doszło do zatrzymania akcji serca i głębokiego uszkodzenia mózgu. Lekarze utrzymali ciążę przez kolejne 22 tygodnie. Dziecko otrzymało 10/10 punktów w skali Apgar.

Utrzymanie ciąży przez tak długi czas to jeden z najlepszych wyników w historii medycyny.

Do zatrzymania krążenia u matki doszło w domu. Ratownicy medyczni długi czas prowadził długotrwałą akcję ratunkową, dzięki której udało się przywrócić krążenie. W szpitalu wykonano plastykę serca. Badania wykazały jedna, że u kobiety doszło do ciężkiego nieodwracalnego uszkodzenia mózgu w wyniku niedotlenienia. Jednocześnie okazało się, że pomimo zatrzymania krążenia, akcji ratunkowej i podanych leków 11-tygodniowe dziecko jest w dobrym stanie. Dlatego też zdecydowano się na utrzymanie kobiety przy życiu.

Prowadzenie ciąży w takich warunkach jest niezwykle trudnym wyzwaniem. Trzeba bowiem prowadzić leczenie, zmagać się z powikłaniami po uszkodzeniu mózgu, nawracającymi infekcjami, a to wszystko w sytuacji, gdy ze względu na rozwijający się płód nie można podawać zbyt wielu leków.

Dzięki pełnemu zaangażowaniu całego zespołów Oddziału Położniczo – Ginekologicznego, Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Kardiologii, Neonatologii oraz wyjątkowej, zaangażowanej pracy zespołu pielęgniarskiego udało się zapewnić warunki do rozwoju ciąży pomimo tak ekstremalnie trudnej sytuacji.

Lekarzom z Wrocławia udało się utrzymać ciążę do czasu, aż dziecko stało się zdolne do samodzielnego życia. Dnia 17 sierpnia w 33. tygodniu ciąży wykonano cesarskie cięcie, w wyniku którego na świat przyszła zdrowa dziewczynka.

Tak długie utrzymanie ciąży w warunkach Oddziału Intensywnej Terapii jest niezwykle rzadkie, jedno z najdłuższych na świecie – informuje na swojej stronie internetowej szpital we Wrocławiu. . 

Źródło kopalniawiedzy.pl, wssk.wroc.pl