Świat

Republikanie przejmują Sąd Najwyższy. Nominacja w tym tygodniu

Fot. Twitter

To będzie najważniejsza nominacja Donalda Trumpa w bieżącej kadencji. Już w ciągu najbliższych dni prezydent USA nominuje sędziego Sądu Najwyższego, który zastąpi zmarłą w piątek Ruth Bader Ginsburg. 

Zapełnienie wakatu w Trybunale przed wyborami w USA może mieć pokoleniowy i kluczowy wpływ na politykę i społeczeństwo Stanów Zjednoczonych – pisze Financial Times.

Na liście jest 40 potencjalnych nazwisk w tym kilka kobiet np. Amy Coney Barrett, konserwatywna sędzia, którą prezydent powołał do Sądu Apelacyjnego Stanów Zjednoczonych dla Siódmego Okręgu w 2017 roku, znana ze swoich poglądów antyaborcyjnych. 

Zmarła sędzia Ginsburg, która chorowała na raka, była z kolei ikoną lewicy i wojującego feminizmu.

„My [republikanie] zostaliśmy postawieni w tej pozycji władzy i wagi, aby podejmować decyzje dla ludzi, którzy tak dumnie nas wybrali, z których najważniejszym od dawna jest wybór sędziów Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych. Wypełnimy to zobowiązanie bezzwłocznie!” – napisał w sobotę na Twitterze Donald Trump.

Nie będzie to trudne bowiem Republikanie posiadają w Senacie większość 53-47, a potrzebują zwykłej większości, aby przegłosować nominację do Sądu Najwyższego.

Jak zauważa Financial Times, powołanie trzeciego sędziego Sądu Najwyższego – po nominacjach Neila Gorsucha i Bretta Kavanaugha – pozwoliłoby Trumpowi mocno przechylić równowagę sądu w stronę konserwatystów. 

Kto jeszcze może liczyć na nominację? CNN wymienia kilka nazwisk. 

Wsród nich jest Amul Thapar prokurator USA dla wschodniego dystryktu Kentucky, który nadzoruje głośne sprawy przeciwko urzędnikom państwowym, dewiantom molestującym dzieci, mafiom narkotykowym i pracodawcom, którzy obchodzą przepisy imigracyjne.

Pod uwagę jest brany także Paul Clement, który pełnił funkcję radcy prawnego w czasie prezydentury George’a W. Busha. Jest to jeden z najbardziej doświadczonych adwokatów w kraju, prowadził ponad 100 głośnych spraw, w tym z zakresu ochrony zdrowia, wolności religijnej i prawa do głosowania.

Inną z kobiet jest Barbara Lagoa Barbara, którą Trump nominował do 11. Okręgowego Sądu Apelacyjnego Stanów Zjednoczonych w 2019 roku. Wcześniej była pierwszą Latynoską i pierwszą Kubanką w Sądzie Najwyższym Florydy.

Z kolei senator Tom Cotton z Arkansas, mógłby okazać się bardzo przydatny Trumpowi, bowiem jest znanym przeciwnikiem aborcji i zwolennikiem utrzymania liberalnych przepisów dotyczących posiadania broni. 

Źródło: Financial Times, CNN