Świat

Republikanie zbierają fundusze na pozwy wyborcze Trumpa. Potrzeba conajmniej 60 mln. dolarów

By Gage Skidmore - https://www.flickr.com/photos/gageskidmore/24949524510/, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47319050

Republikanie proszą darczyńców o co najmniej 60 milionów dolarów na sfinansowanie pozwów prawnych, wniesionych przez prezydenta Donalda Trumpa w związku z wynikami wyborów prezydenckich w USA – przekazały w piątek dwa źródła Agencji Reutera. Prezydent twierdzi, że doszło do oszustw wyborczych.

Oba źródła rozmawiały z Reuter

em o prośbach o pieniądze pod warunkiem zachowania anonimowości ze względu na delikatność sprawy. Sztab Trumpa i RNC nie odpowiedziały na prośby Reutera o komentarz.

Odkąd głosowanie zakończyło się we wtorek, sztab Trumpa wysyłał e-maile i SMS-y z informacjami o fałszerstwach wyborczych i prośbami o darowizny.

„Będziemy kontynuować ten proces w każdym aspekcie prawnym, żeby zapewnić, że Amerykanie mają zaufanie do naszego rządu. Nigdy nie zrezygnuję z walki o was i nasz naród” – czytamy w oświadczeniu Trumpa, opublikowanym przez jego sztab w piątek przed południem czasu lokalnego.

Agencja AP zwraca uwagę, że nie ma dowodów na to, że liczone są nielegalnie oddane głosy czy że proces wyborczy jest nieuczciwy albo skorumpowany. 

Dwa dni po wyborach w USA wciąż nie wiadomo, kto będzie zasiadał przez kolejne cztery lata w Białym Domu. Ostatnie prognozy dają większą szansę na prezydenturę kandydatowi Demokratów Joe Bidenowi. Na chwilę obecną urzędujący prezydent Donald Trump może liczyć na mniejszą liczbę głosów elektorskich. Trwa liczenie głosów w kluczowych stanach.

Przypomnijmy – obecnie wynik jest rozstrzygnięty w 45 stanach. W 21 z nich oraz w Dystrykcie Kolumbii wygrał Joe Biden, co daje mu 253 głosy elektorskie. Trump wygrał w 24 stanach składających się na 217 elektorów.

Źródło: tvp.info