Polska

Roman Giertych i Ryszard Krauze zatrzymani przez CBA. Giertych zemdlał podczas przeszukania jego willi w Józefowie

Roman Giertych Źródło Twitter

Mecenas Roman Giertych został zatrzymany dziś przez CBA. Wraz z mecenasem zatrzymano też biznesmena Ryszarda Krauze. Zatrzymania mają związek z prowadzonym przez Delegaturę CBA we Wrocławiu pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu śledztwem dotyczącym działań na szkodę spółki notowanej na GPW- czytamy w komunikacie CBA.

Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych podał, że CBA zatrzymało biznesmena Ryszarda K., mecenasa Romana G. oraz inne osoby podejrzane w śledztwie dotyczącym działalności na szkodę spółki giełdowej.

– Zatrzymania mają związek z prowadzonym przez wrocławską delegaturę CBA pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu śledztwem dotyczącym działań na szkodę spółki notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych – powiedział Żaryn.

Wyjaśnił, że materiał zgromadzony przez CBA w śledztwie wskazuje, że zatrzymani w czwartek mężczyźni brali udział w zorganizowanym procederze polegającym na wyprowadzaniu pieniędzy ze spółki, przywłaszczeniu i praniu pieniędzy. – Szkoda w mieniu przekracza 90 milionów złotych – podał rzecznik ministra.

Żaryn powiedział, że po trwających czynnościach zatrzymani trafią do prokuratury. Powinni tam usłyszeć zarzuty działania na szkodę spółki, przywłaszczenia mienia i prania pieniędzy – powiedział. Zaznaczył, że sprawa nadal rozwija się i planowane są w niej kolejne zatrzymania.

– Trwa przeszukanie domu – poinformowała z kolei żona mecenasa Barbara Giertych w rozmowie z TVN24. – Mamy do czynienia z policją polityczną. Nie wiem, czego szukają. Jak mówi, nie wie też w jakiej sprawie został zatrzymany jej mąż.

Barbara Giertych potwierdziła, że do zatrzymania jej klienta doszło w sądzie. – Od rana był na rozprawie i zaraz potem został zatrzymany – przekazała adwokat.

Jak ustaliła Wirtualna Polska, przeszukanie CBA w domu mecenasa wiązane jest z jutrzejszym posiedzeniem aresztowym dotyczącym jego klienta Leszka Czarneckiego – powiedział w rozmowie z WP mec. Jacek Dubois.

Sam Roman Giertych na swoim Twitterze przed godziną 15-stą napisał: „Zostałem dziś zatrzymany pod zarzutem działania na szkodę jakiejś spółki, skuto mnie kajdankami w przeddzień sprawy aresztowej L. Czarneckiego, którego jestem jedynym obrońcą. Nie pozwólcie, żeby moje zatrzymanie przykryło katastrofę epidemiczną rządu PiS, bo taki jest tego cel”.

Kilka godzin później pojawiła sie informacja, że Roman Giertych zemdlał podczas przeszukania jego willi w Józefowie. Poinformowała o tym dziennikarzy córka adwokata, Maria Giertych, która napisała na Twitterze : „Tata trafił do szpitala po tym jak zemdlał w obecności funkcjonariusza CBA w łazience”.

Karetka zabrała mecenasa szpitala. Wczoraj wieczorem Stanisław Żaryn poinformował na Twitterze, że stan zdrowia zatrzymanego mecenasa jest dobry.

Żaryn pytany o wpis Giertycha oraz o pojawiające się głosy, że sprawa ma charakter polityczny, odparł: „Ta sprawa jest sprawą stricte kryminalną. Mamy do czynienia z podejrzeniem oszustw na dużą skalę, które były wymierzone w majątek spółki giełdowej. Mowa o stratach spółki, które – jak wynika z materiału dowodowego – są stratami zaistniałymi w wyniku skoordynowanych działań podejrzanych w tej sprawie. Te działania doprowadziły do strat na sumę 90 mln zł.”

Źródło: tvp.info, rmf.fm, tvn24.pl, polskatimes.pl, wp.pl, onet.pl