Świat

Rośnie liczba zakażeń w Szwecji. Są kolejne obostrzenia. „Teraz wiemy, że trzeba wprowadzić więcej zakazów”

Obraz Unif z Pixabay

Premier Szwecji Stefan Loefven ogłosił w poniedziałek pierwszą poważną koronarestrykcję, ograniczając od 24 listopada limit spotkań publicznych do ośmiu osób. To pierwsze obostrzenie w kraju, a nie tylko dobrowolne zalecenie.Teraz wiemy, że trzeba wprowadzić więcej zakazów – podkreślił Loefven na specjalnie zwołanej konferencji.

Premier swoją decyzję o wprowadzeniu limitu spotkań publicznych do ośmiu osób, który ma obowiązywać przez cztery tygodnie, określił jako „nie mającą odpowiednika we współczesnych czasach”. Media podawały wcześniej przykłady dużych imprez organizowanych przez młodzież, a wielu Szwedów już zarezerwowało zimowe wyjazdy na narty.

Obostrzenia w Szwecji. Czy jest obowiązek noszenia maseczek?

W Szwecji wciąż nie rekomenduje się noszenia maseczek. Noszneie maseczek nie jest obowiązkowe. Wiosną, gdy wiele krajów zdecydowało się na całkowite zamknięcie społeczeństw, Szwecja pozostawała otwarta.

Według minister ds. socjalnych Leny Hallengren ta strategia zdała egzamin w czasie pierwszej fali epidemii, ale jesienią „zaostrzone rekomendacje nie przyniosły skutków, a krzywa zakażeń rośnie”. 

Dotychczas w Szwecji obowiązywał jedynie zakaz organizacji imprez publicznych powyżej 50 osób, a prawie wszystkie regiony na zasadzie rekomendacji nawoływały do pozostawania w domu i unikania – na przykład – centrów handlowych.

Wcześniej rząd ogłosił zakaz sprzedaży alkoholu od 20 listopada w lokalach gastronomicznych po godz. 22, a także wprowadził limit ośmiu osób, jakie mogą siedzieć w restauracji przy jednym stoliku.

Szwecja: Rośnie liczba zakażeń

Na całym świecie wiele mówiło się o bardzo odważnej taktyce szwedzkiego rządu na walkę z pandemią koronawirusa. Tamtejsze założenia tzw. odporności stadnej po pierwszej dużej fali faktycznie przynosiły zadziwiające rezultaty. Teraz sytuacja w Szwecji mocno się zmienia.

Od początku pandemii aż do pierwszych dni września, liczba zakażeń w Szwecji utrzymywała się na niskim poziome. Według aktualizowanych każdego dnia statystyk, ilość nowych przypadków zakażeń w kraju znad Skandynawii zaczęła rosnąć od połowy września. Najpierw powoli, później coraz szybciej. W drugiej części października sporadycznie zaczęły pojawiać się dni, w których ilość zakażonych osiągała pułap powyżej jednego tysiąca. Jednakże od końca października dobową liczbę zakażeń Szwedzi liczą już w kilku tysiącach. Sytuacja utrzymuje się aż dnia dzisiejszego.

W zeszły czwartek w Szwecji odnotowano najwyższą od początku epidemii dobową liczbę zakażeń nowym koronawirusem SARS-CoV-2. Jak podały służby medyczne, potwierdzono zakażenie koronawirusem u kolejnych 5 990 osób. W sumie w Szwecji zakażenie koronawirusem testy wykazały u 177 355 osób.

Źródło: PAP, onet.pl,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *