GospodarkaInformacje

Rośnie optymizm właścicieli firm

Pieniądze, fot. Alicja, Pixabay

Polscy przedsiębiorcy dosyć ostrożnie podchodzą do prognozowania przyszłości, chociaż widać lekką poprawę ich nastrojów.   Umiarkowany optymizm towarzyszy im też  w ocenie obecnej sytuacji ekonomicznej swoich firm. Takie wnioski   płyną z IV edycji badania Krajowego Rejestru Długów „KoronaBilans MŚP”.


W stosunku do poprzedniej edycji badania  poprawiły się nieco oceny firm dotyczące ich bieżącej oceny sytuacji ekonomicznej. Obecnie 45,7 proc.  przedsiębiorców uważa, że ich sytuacja jest dobra. To wzrost o prawie 10 pp. Jedna czwarta badanych uważa, że ich sytuacja jest zła – spadek o 6 pp. Nieco ponad 30 proc. badanych ocenia swoją sytuację ekonomiczną neutralnie. W ich ocenie nie jest ona ani dobra, ani zła. W poprzedniej edycji badania twierdziło tak 33,8 proc. respondentów.

– Choć przybywa przedsiębiorców, którzy są zadowoleni z obecnej sytuacji, to jednocześnie ubywa firm, które spodziewają się poprawy w przyszłości. Obecnie jest to 21 proc. badanych, podczas gdy miesiąc temu było ich o 7 pp. więcej, a jeszcze wcześniej wiarę w poprawę wykazywał co trzeci badany. Z kolei 54 proc. przedsiębiorców sądzi, że w najbliższych trzech miesiącach sytuacja ekonomiczna ich firm nie zmieni się. Jeszcze miesiąc temu prognozowało tak 49 proc. ankietowanych – komentuje  Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.                

– Brak wiary w poprawę przyszłych losów firm nie powinien dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę niepewność także całej gospodarki. Na jesień zapowiadana jest druga fala epidemii, tymczasem dziś notujemy rekordy zachorowań. Nikt nie wie, kiedy i jak zakończy się koronakryzys. Nie dziwi więc fakt, że większość firm funkcjonuje w obliczu niewiadomej i z dystansem podchodzi do planowania przyszłości. Przedsiębiorcy wychodzą z założenia, że lepiej się pozytywnie rozczarować, niż znów doświadczyć bolesnej porażki –dodaje Łącki.

Kolejnym dowodem  ostrożności w prognozach są odpowiedzi na pytanie dotyczące przychodów. Coraz więcej przedsiębiorców wskazuje, że przychody w ich firmach utrzymają się na takim samym poziomie. Aktualnie ponad 29 proc. właścicieli firm ma takie założenia.  Wciąż większość  firm (93,8 proc.) skarży się, że nie działa na pełnych obrotach. Te firmy w większości były zmuszone ograniczyć bądź częściowo lub całkowicie zawiesić produkcję, sprzedaż lub świadczenie usług. Co ciekawe, o 2,7 pp. do 6,2 proc. wzrósł odsetek firm, które w epidemii zwiększyły produkcję, sprzedaż bądź świadczenie usług.

Badanie pokazuje, ze trzy czwarte przedsiębiorców nie planuje żadnych inwestycji. Ta grupa firm jednak systematycznie zmniejsza się na rzecz firm, które chcą to zrobić. Obecnie 15,3 proc. przedsiębiorstw myśli o rozwoju. Miesiąc temu było to 13,8 proc.. Sytuacja w zatrudnieniu się stabilizuje, choć wciąż przeważająca większość, bo niemal 80 proc.  firm, nie planuje go zwiększać. W poprzedniej edycji badania, takie deklaracje składało 82 proc. firm. Widać, że firmy starają się głównie utrzymać stan załogi.