Informacje

Rośnie poparcie dla PiS. Znacznie traci Koalicja Obywatelska. Nowy sondaż

Sejm RP Źródło: Wikipedia CC

Prawo i Sprawiedliwość wygrałoby wybory parlamentarne, gdyby te miały się odbyć w najbliższą niedzielę – wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM” i “Dziennika Gazety Prawnej”. Na drugim miejscu byłaby Koalicja Obywatelska. Do Sejmu dostałyby się także Nowa Solidarność Rafała Trzaskowskiego, Polska 2050 Szymona Hołowni oraz Konfederacja. Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, to wzięłoby w nich udział 52,1 proc. ankietowanych.

Z najnowszego sondażu United Surveys (US) wynika, że PiS może liczyć na ponad 41-proc. poparcie. To o prawie 4 pkt proc. więcej niż w badaniu przeprowadzonym 18 lipca. Z kolei Koalicję Obywatelską (KO) czyli sojusz Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Zielonych i Inicjatywy Polskiej popiera 22,5 proc. badanych, co oznacza spadek o 6,6 pkt. proc. w analogicznym okresie.

Niewykluczone, że to efekt ostatniej wpadki opozycji z głosowaniem ramię w ramię z PiS za projektem wysokich podwyżek dla najważniejszych osób w państwie.

Na trzeciej pozycji znalazł się ruch Polska 2050 Szymona Hołowni. Poparcie dla formacji byłego kandydata na prezydenta deklaruje 7,1 proc. badanych.  Na mandaty w Sejmie mógłby też liczyć ruch wiceprzewodniczącego PO Rafała Trzaskowskiego – Nowa Solidarność. 6,8 proc. ankietowanych chciałoby oddać na nią swój głos. Powyżej progu wyborczego znalazłaby się także prawicowa Konfederacja. Ugrupowanie otrzymałoby 6,7 proc. głosów.

Do Sejmu nie dostałyby się dwa ugrupowania obecnie będące w parlamencie. Poparcie dla Lewicy deklaruje jedynie 3,2 proc. osób. Z kolei PSL-Koalicja Polska mogłaby liczyć 2,4 proc. badanych. 10,1 proc. badanych nie wie, na kogo chciałoby oddać swój głos.

Źródło: dziennik,pl, rmf24.pl