Informacje

Rozbieżności w danych o liczbie zakażeń. Rusza nowy system raportowania i prezentowania wyników dotyczących koronawirusa

GIS konf. pras. Źródło Twitter

– Od jutra lub pojutrze publikujemy wszystkie wyniki, które pojawiają się w województwach na specjalnej witrynie internetowej – przekazał na konferencji w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. To reakcja na informacje o rozbieżności w danych o liczbie zakażeń. P.o. szefa GIS przekazał, że chodzi o 22 tys. przypadków w skali kraju.

Będziecie państwo mieli do nich dostęp nieograniczony. Myślę, że zdecydowanie to usprawni i przybliży nam wszystkim, aby dane były wiarygodne, aby nie było żadnych wątpliwości, że któreś dane przychodzą wcześniej lub później – zapewnił wiceminister zdrowia.

Pełniący obowiązki szefa GIS Krzysztof Saczka poinformował, że po raporcie wdrożono działania mające na celu „poprawę sprawozdawczości w zakresie zakażeń COVID-em”.

– Został do tego celu przystosowany i bardzo szybko zorganizowany system EWP, który powstał w maju i służy do komunikacji z wieloma interesariuszami w zakresie wymiany informacji. W dniu 5 listopada minister zdrowia wydał rozporządzenie, w którym zobligował laboratoria do wprowadzania wszystkich wyników do systemów EWP – mówił Saczka.

P.o. szefa GIS przekazał, że w skali kraju rozbieżności sięgają 22 tys. przypadków. – Te dane w żaden sposób nie przekładają się na sytuację epidemiologiczną, na sytuację w kraju. Te rozbieżności są z długiego okresu czasu. Ich znaczenie w skali całego wyniku jest znikome. Niemniej jednak Pracownicy Inspekcji Sanitarnej zostali zobligowani do bardzo szybkiego uzupełnienia tych danych – mówił.

Saczka dodał, że najwięcej nieprawidłowości dotyczy Mazowsza.

Źródło: Twitter, polsatnews.pl