Polska

Rozmnaża się bez udziału samców! Zmutowany rak z Niemiec atakuje polskie zbiorniki wodne. Niszczy Poleski Park Narodowy

By Adam Opioła - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8653287

W 2016 roku w Unii Europejskiej wydano rozporządzenie, zgodnie z którym zabroniono hodowania czy uwalniania do środowiska naturalnego raka marmurkowego. To zmutowany skorupiak, który stworzony został w Niemczech z myślą o akwariach. Ten gatunek dziesięcionoga jest niezwykle inwazyjny i rozmnaża się w błyskawicznym tempie. Polscy przyrodnicy odnotowali jego obecność na Lubelszczyźnie – w jeziorach i stawach. Nikt nie przewidział, że niepozorny rak, przeznaczony do akwariów, stanie się trudnym do zwalczenia drapieżcą.

Rak marmurkowy znajduje się od niedawna na terenie Poleskiego Parku Narodowego. Skąd się tam wziął? Nie wiadomo. Sytuacja ta wymaga jednak natychmiastowej interwencji. Raka odnaleziono także w Jeziorze Miejskim nieopodal Ostrowa – informuje Fakt. Przyrodnicy z PPN przekonani są, że jeden rak jest w stanie niemal całkowicie zniszczyć środowisko naturalne, do którego udało mu się przedostać. Aby temu zapobiec, potrzeba interwencji człowieka.

Rak marmurkowy rozmnaża się błyskawicznie. Do rozmnożenia się nie potrzebuje samców.  Taką sytuację znamy dotychczas jedynie z filmu „Seksmisja” Juliusza Machulskiego, w którym kobiety wykorzystywały partenogenezę. Tak mnoży się także rak marmurkowy. To też jest wyjaśnieniem tego, że podczas prac wolontariusze w zaledwie kilka godzin odłowili 1000 sztuk raka we wspomnianym zbiorniku wodnym pod Ostrowem.

źródło:Fakt, o2