Informacje

Negocjacje zawieszone! Rozmowy z koalicjantami nie mają sensu, uważa prezes PiS. Czy to oznacza rząd mniejszościowy? (relacja na żywo)

By To zdjęcie wykonał użytkownik Wikipedii i Wikimedia Commons Jarosław Kruk (Jrkruk).Jeśli chcesz wykorzystać to zdjęcie, proszę o jego podpisanie w następujący sposób:autor: Jarosław Roland Kruk / Wikipedia, licencja: CC-BY-SA-3.0

Negocjacje zawieszone! Przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS, Ryszard Terlecki powiedział także, że „jeżeli sytuacja do tego zmusi, rekonstrukcja rządu nastąpi bez uzgodnień z naszymi koalicjantami; rząd mniejszościowy niemożliwy, jeżeli zajdzie taka sytuacja, to pójdziemy na wybory, oczywiście sami”. To wygląda na największy kryzys w obozie rządowym od początku kadencji. Rozmowy koalicyjne zostały tymczasowo zawieszone.

Chodzi oczywiście o ustawę dotyczącą zwierząt, której niektóre zapisy stały się kością niezgody w koalicji rządzącej. Porozumienie, czyli partia Jarosława Gowina uzależnia poparcie dla projektu ustawy o ochronie zwierząt od zgłoszonych poprawek; w razie braku ich przyjęcia zagłosujemy przeciw.

Odwołana została zarówno dzisiejsza, jak i poniedziałkowa runda spotkań koalicyjnych. 

„Negocjacje w Zjednoczonej Prawicy zostały zwieszone w związku z sytuacją jaką mamy w Sejmie, jeśli nasi koalicjanci poskromią oczekiwania i zastosują się do decyzji kierownictwa, to będzie można do nich wrócić” – powiedział Terlecki.

Konflikt, a przynajmniej zamieszanie jest także w samym PiS. Dziennikarz Polsat News dowiedział się nieoficjalnie, że minister rolnictwa Ardanowski odchodzi z PiS. Później jednak, doniesienia zostały przez samego dziennikarza sprostowane.

źródło:PAP