Informacje

Rozpadła się koalicja. Czy część posłów przejdzie do klubu PiS?

By I, Kpalion, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2247495

„Decyzją Rady Naczelnej PSL klub Koalicja Polska podziękował nam za współpracę” – poinformował Paweł Kukiz.

W czwartek odbyło się posiedzenie klubu Koalicji Polskiej (PSL-Kukiz’15).

Po ponad 30 minutach od rozpoczęcia posiedzenia Paweł Kukiz wraz z trójką swoich posłów: Stanisławem Tyszką, Pawłem Szramką i Jarosławem Sachajko opuścił salę – poinformował RMF.

Decyzją Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego klub PSL-u – Koalicja Polska podziękował nam za współpracę – oświadczył dziennikarzom Kukiz.

Polityk przyznał, że takiej decyzji się spodziewał. Nie jest to przyjemna decyzja. Ja nie miałem zamiaru ani nigdzie wychodzić, ani do nikogo przechodzić – mówił.

Kukiz zadeklarował, że będzie zakładał własne koło.

Jak powiedział dzisiaj portalowi tvp.info Jan Mosiński, poseł PiS. Podkreślił, że Ludowcy od wyborów europejskich idą ramię w ramię z „tęczową i kawiorową lewicą”, a politycy Pawła Kukiza są jednak „bardziej propolscy”. – 

W rozmowie z portalem tvp.info polityk podkreśla, że w najbliższym czasie na pewno pojawią się kolejne głosowania dotyczące spraw międzynarodowych.

– A PSL zapewne będzie wtedy trzymał linię Koalicji Europejskiej, czyli kursu, który obrali podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego. Pamiętajmy, że w polityce wszystko ma swoje konsekwencje. Nie jest tak, że ludowcy tak po prostu odrzucili w Sejmie stanowisko rządu ws. sprzeciwu do wiązania funduszy z praworządnością – podkreśla Mosiński.

Z kolei Kukiz’15 zachowuje się inaczej. – Poparli weto wobec niekorzystnych dla Polski rozwiązań, bo są bardziej propolscy. Jestem więc przekonany, że to z czasem nastąpi. Paweł Kukiz jest bardziej konkretnym politykiem niż Władysław Kosiniak-Kamysz. Myślę więc, że zapowiedzi o rozstaniu mogą się zmaterializować – mówił.

Źródła zbliżone do kierownictwa PIS przyznają, że rządzący są w trakcie rozmów z częścią posłów Koalicji Polskiej (PSL-Kukiz15) na temat ich przejścia do klubu PiS.

Według informacji zbliżonych do kierownictwa PiS „przejęcie” opozycyjnych posłów miałoby dać partii rządzącej bufor w razie ewentualnego kolejnego buntu w klubie PiS, jak miało to miejsce podczas głosowania nad projektem dotyczącym ochrony zwierząt, czy w razie potencjalnych odejść z partii.

Źróło: tvp.info, RMF24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *