Gospodarka

Rynek pracy odbił się we wrześniu. Wzrosły płace i zatrudnienie. Co zmienią październikowe obostrzenia?

Obraz Pixaby

„We wrześniu 2020 r. w sektorze przedsiębiorstw zaobserwowano dalsze przywracanie wymiarów etatów pracowników sprzed pandemii, a także przyjęcia w jednostkach” – napisał GUS w poniedziałkowym komunikacie. Wzrost płac sięgnął niemal 6 proc. rok do roku i praktycznie wrócił do poziomu sprzed pandemii.

W marcu, kwietniu i maju, gdy obowiązywały antyepidemiczne ograniczenia aktywności ekonomicznej, przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmalało o 272 tys. etatów. Od tego czasu wyraźnie się odbiło, łącznie o 138 tys. etatów. W samym wrześniu, jak podał w poniedziałek GUS, wzrosło o 17 tys. etatów. W rezultacie zatrudnienie było o 1,2 proc. mniejsze niż w tym samym miesiącu ub.r., podczas gdy w sierpniu było mniejsze o 1,5 proc., a w czerwcu aż o 3,3 proc..

Dane GUS dotyczą zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, czyli w podmiotach z co najmniej 10 pracownikami, przeliczonego na pełne etaty. 

Z danych tych wynika również, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło we wrześniu o 5,6 proc. rok do roku, po zwyżce o 4,1 proc. w sierpniu. Ekonomiści spodziewali się, że we wrześniu wzrost płac ponownie przyspieszył, ale przeciętnie sądzili, że tylko do 4,4 proc. rok do roku. Wrześniowa dynamika płac była najwyższa od marca.

Październik w związku z lawinowym wzrostem diagnozowanych zachorowań na Covid-19 i wprowadzonymi przez rząd ograniczeniami aktywności ekonomicznej przyniesie prawdopodobnie wyraźne pogorszenie sytuacji na rynku pracy, prognozują ekonomiści.

Źródło: GUS, rp.pl