Kultura

Rząd ogłasza pakiet wsparcia dla artystów! „Sztuka i kultura są duszą narodu”. Suma pomocy robi wrażenie

StockSnap z Pixabay

Rząd Wielkiej Brytanii ogłasza pakiet wsparcia o wartości 1,57 miliarda funtów dla brytyjskiego przemysłu artystycznego. Natychmiastowe pożyczki i granty zostaną udzielone instytucjom, organizacjom kultury i dziedzictwa kulturowego, aby pomóc im przetrwać „wpływ koronawirusa” – jak określono.

Pakiet wsparcia, który został ogłoszony 5 lipca. Zapewni on salom muzycznym, niezależnym kinom, muzeom, galeriom, teatrom i obiektom dziedzictwa kulturowego dotacje i pożyczki w nagłych wypadkach.

Pieniądze oznaczają największą jednorazową inwestycję w brytyjską kulturę i są uzupełnieniem innych środków, które mają pomóc firmom, instytucjom i organizacjom przetrwać w czasie pandemii, w tym pożyczkami, urlopami służbowymi i programem utrzymania pracy w dobie koronawirusa. Zgodnie z komunikatem prasowym „pomoże wspierać zatrudnienie, w tym freelancerów pracujących w tych sektorach”.

„Od kultowego teatru i musicali, hipnotyzujących wystaw w naszych światowej klasy galeriach po koncerty w lokalnych piwnicach – brytyjski przemysł kulturalny jest bijącym sercem tego kraju” – powiedział Boris Johnson. „Te pieniądze pomogą zabezpieczyć sektor dla przyszłych pokoleń, zapewniając grupom artystycznym i obiektom w Wielkiej Brytanii utrzymanie na powierzchni i wsparcie ich personelu, podczas gdy ich drzwi pozostają zamknięte, a zasłony opuszczone”.

Sekretarz kultury Oliver Dowden dodał: „Nasza sztuka i kultura są duszą naszego narodu. Sprawiają, że nasz kraj jest świetny i stanowią podstawę naszych światowych i szybko rozwijających się branż kreatywnych. Rozumiem poważne wyzwania, przed którymi stoi sztuka, i musimy chronić wszystko, co w naszej mocy, dla przyszłych pokoleń.

Miejmy nadzieję, że z pomysłu skorzysta również polski rząd i wkrótce wprowadzi podobne rozwiązania. Bo trudno się nie zgodzić z twierdzeniem, że „sztuka i kultura są duszą narodu”.