Rząd podał listę krajów, które objęte są zakazem lądowania w Polsce. Miało być ich 63, ale lista nie została zmieniona. Powinni zapoznać się z nią wszyscy, którzy właśnie przebywają na wakacjach, lub planowali je w najbliższym czasie. Może to bowiem mocno pokrzyżować plany urlopowe. Restrykcje związane są z pandemią koronawirusa.
Lista dotyczy następujących państw:
- Bośni i Hercegowiny;
- Chińskiej Republiki Ludowej;
- Czarnogóry;
- Demokratycznej Republiki Wysp Świętego Tomasza i Książęcej;
- Federacji Rosyjskiej;
- Federacyjnej Republiki Brazylii;
- Królestwa Arabii Saudyjskiej;
- Królestwa Bahrajnu;
- Królestwa Eswatini;
- Meksykańskich Stanów Zjednoczonych;
- Państwa Izrael;
- Państwa Katar;
- Państwa Kuwejt;
- Republiki Argentyńskiej;
- Republiki Armenii;
- Republiki Chile;
- Republiki Dominikańskiej;
- Republiki Ekwadoru;
- Republiki Gabońskiej;
- Republiki Gwatemali;
- Republiki Hondurasu;
- Republiki Iraku;
- Republiki Kazachstanu;
- Republiki Kirgiskiej;
- Republiki Kolumbii;
- Republiki Kosowa;
- Republiki Kostaryki;
- Republiki Macedonii Północnej;
- Republiki Malediwów;
- Republiki Mołdawii;
- Republiki Panamy;
- Republiki Peru;
- Republiki Południowej Afryki;
- Republiki Salwadoru;
- Republiki Serbii;
- Republiki Singapuru;
- Republiki Surinamu;
- Republiki Zielonego Przylądka;
- Stanów Zjednoczonych Ameryki;
- Sułtanatu Omanu;
- Wielkiego Księstwa Luksemburga;
- Wielonarodowego Państwa Boliwia;
- Wspólnoty Bahamów
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 26 sierpnia 2020 r. Będzie obowiązywało do 1 września 2020 r. Dopiero wtedy lista zostanie rozszerzona o kolejne kraje.
Z listy państw, objętych zakazem lotów zniknąć miałyby: Chiny, Rosja, Gabon, Singapur, Serbia, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca. Na liście państw i terytoriów objętych zakazem mają się pojawić od 1 września: Aruba, Belize, Wenezuela, Gibraltar, Monako, Belgia, Hiszpania, Libia, Polinezja Francuska, Albania, Filipiny, Gambia, Indie, Liban, Malta, Namibia, Paragwaj, San Marino, Rumunia, Sint Maarten, Guam, Turks i Caicos, Portoryko, Wyspy Dziewicze USA i Wyspy Owcze.
– Turyści powinni liczyć się z tym, że możliwość powrotu do kraju może być ograniczona, a wyjazd zagraniczny może się skończyć dwutygodniową kwarantanną – powiedział natomiast dziś na konferencji prasowej wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Wiceszef MZ był pytany m.in. o przedłużenie zakazu połączeń lotniczych w ruchu międzynarodowym w związku z epidemią. Jak wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, na nowej liście mają znaleźć się 63 kraje, w tym Hiszpania, Belgia, Malta i Albania.
– Dajemy z dość dużym wyprzedzeniem tę listę. Turyści powinni się z tym liczyć, że możliwość powrotu może być ograniczona. Jeżeli będą przypadki, że ktoś nie zdąży wrócić do kraju, to na pewno MSZ będzie pomagał takim osobom. Jednak zawsze powtarzam: musimy się liczyć z tą niepewnością, że wyjazd zagraniczny może się skończyć powrotem do dwutygodniowej kwarantanny – powiedział Kraska.
Tymczasem MSZ odradza podróże do Chorwacji i na Maltę. Ma to związek z rosnącą w tych krajach liczbą przypadków zachorowań na Covid-19. MSZ przypomniało również o zamknięciu lądowych i morskich granic Gruzji. Z kolei Japonia – jak informuje MSZ – wprowadziła całkowity zakaz wjazdu cudzoziemców, którzy nie posiadają wizy.
Resort odradza także podróże na Białoruś, ale ma to związek nie z koronawirusem tylko z zamieszkami politycznymi.
Udając się do niemal wszystkich państw należy również wypełnić standardowy kwestionariusz zawierający podstawowe dane osobowe w związku z kontrolą rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Źródło: wprost.pl , interia.pl. MSZ