Gospodarka

Rządowa tarcza 6.0: Nowe branże zostaną objęte pomocą finansową w czasie pandemii

Pieniądze. Obraz Artur Łuczka z Pixabay

W Sejmie, po trwającej prawie trzy tygodnie przerwie posłowie podjęli prace nad tarczą 6.0, która przewiduje wsparcie dla branży gastronomicznej, siłowni, klubów fitness, łącznie około 25 branż określonych kodami PKD, które zostały objęte lockodownem w połowie października. Wszystko wskazuje na to, że projekt zostanie uzupełniony daleko idącymi autopoprawkami.

Pierwotnie projekt zakładał, że mikroprzedsiębiorcy wykonujący działalność w branżach określonych kodami PKD m.in. w gastronoimii, handlujący na targowiskach, prowadzący bary, puby i kawiarnie, producenci filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych, działający w branży fotograficznej, zajmujący się wypożyczaniem i dzierżawą sprzętu rekreacyjnego i sportowego, organizujący targi, wystawy i kongresy, zajmujący się pozaszkolną edukacją sportową czy działalnością fizjoterapeutyczną i paramedyczną, prowadzący siłownie, kluby fitness czy salony masażu mogą liczyć na zwolnienie ze składek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za listopad, wypłatę postojowego i 5 tys. zł bezzwrotnej pożyczki. Pod warunkiem, że zanotowali 40 proc. spadku obrotów w październiku lub listopadzie, licząc rok do roku. Projekt przewiduje także 2 tys. zł dopłaty do wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w tych firmach.

Jak nieoficjalnie ustaliła „Rzeczpospolita”, lista uprawnionych do wsparcia przedsiębiorców ma zostać rozszerzona. Prawo do wsparcia mają zyskać m.in. przewoźnicy, branża turystyczna, piloci wycieczek. Ostateczny kształt nowych przepisów poznamy jednak dopiero po czwartkowym głosowaniu w Sejmie. 

Źródło: rp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *